Kartor

Sverige vid 65,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 65,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2363459,6315,69995153713476671,4
Stockholm187,17186,5199,693561993336599,8
Göteborg447,76329,9773,755664045852182,4
Malmö156,87156,87100,0328494328494100,0
Uppsala2182,802097,6096,121455921414599,8
Linköping1427,44279,5419,61558177395247,5
Västerås957,89897,9793,714742014732399,9
Örebro1373,15926,0367,414663114110696,2
Helsingborg344,01317,0792,214054714003099,6
Norrköping1495,051013,6667,813936313226194,9
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61988,2442,712289211460993,3
Lund427,23309,7672,51185429231277,9
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,01109,1183,310753810489597,5
Eskilstuna1099,871011,0291,910368410314599,5
Gävle1613,371141,2570,7997889822698,4
Nacka95,1294,4799,3993599872799,4
Halmstad1014,13462,4745,6985389424995,6
Sundsvall3189,61367,4011,5983256644467,6
Södertälje525,15483,8192,1946318963094,7
Botkyrka194,17165,3485,2906758527194,0
Karlstad1150,52291,2825,3901986266069,5
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07432,9794,5856938220795,9
Kristianstad1246,25837,3267,2831917930995,3
Kungsbacka606,67402,8466,4804427692495,6
Solna19,3019,2999,9781297806299,9
Luleå2094,181489,7471,1767707611599,1
Järfälla53,8153,7599,9744127433799,9
Skellefteå6802,851455,3521,4722666009683,2
Sollentuna52,6452,5899,97102371010100,0
Täby60,7260,6899,96938669384100,0
Kalmar956,90815,8085,3665716561298,6
Karlskrona1042,21516,3649,5662626065491,5
Mölndal145,8477,8853,4644655139979,7
Varberg868,71512,0658,9618685881795,1
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,042014,9999,95942059417100,0
Gotland3134,053080,9998,3580035733398,8
Trollhättan409,88143,2935,0577534666980,8
Falun2040,130,020,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46530,168,3559644032772,1
Uddevalla637,69238,8437,5551643545364,3
Nyköping1420,841301,9891,6549245424198,8
Skövde673,681,610,254133270,0
Hässleholm1268,53296,8323,4516673110360,2
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,67100,04775047750100,0
Tyresö69,2566,7196,3471034665099,0
Lidingö30,8030,80100,04685346853100,0
Sigtuna327,40327,40100,04627446274100,0
Landskrona140,28129,2692,1446114304396,5
Trelleborg339,87327,2996,3439134360299,3
Upplands Väsby75,0975,0299,94389143891100,0
Falkenberg1108,89423,8138,2438673865088,1
Österåker312,40311,2899,64329343285100,0
Kungälv362,59283,5678,2432894076994,2
Motala983,4983,848,5432588992,1
Enköping1178,501141,5896,9429884286699,7
Värmdö448,03448,03100,04200042000100,0
Piteå3086,95932,0530,2419044120798,3
Ängelholm420,06256,3361,0413363841892,9
Lerum258,6139,7515,4406921759343,2
Alingsås472,0312,892,740045733218,3
Lidköping695,61424,2261,0392353189881,3
Vänersborg642,70191,4929,8389553017677,5
Sandviken1166,40149,8112,83894931778,2
Partille56,8316,6729,3373162162858,0
Hudiksvall2488,89769,9030,9372993227286,5
Härryda266,7816,506,237108646417,4
Västervik1871,561079,6957,7364383199887,8
Vellinge142,61142,3999,83525735251100,0
Strängnäs739,70706,7795,5346093453899,8
Mark929,25181,5019,5342181601446,8
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19852,1383,5337223322698,5
Eslöv419,06165,5239,5328781710752,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36353,3298,6327853275899,9
Danderyd26,4026,40100,03265332653100,0
Karlshamn488,68289,2759,2321303043994,7
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56152,56100,03053230532100,0
Ale316,5194,7529,9295492329678,8
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08319,5791,3294482890098,1
Ronneby825,34407,7249,4292072675191,6
Boden4007,86814,4420,3280422703696,4
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76342,6595,5277522746899,0
Ekerö217,68217,66100,02740627406100,0
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49746,5671,1270062489692,2
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,3549,332,726929797629,6
Upplands-Bro235,47235,44100,02675526755100,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,0678,244,7260541105742,4
Söderhamn1060,77574,2954,1259922339190,0
Köping604,55381,4363,1259502509596,7
Höganäs150,84144,7496,0258472566999,3
Stenungsund251,91102,9540,9258152226886,3
Härnösand1058,36194,8918,4252692009879,5
Kristinehamn753,12286,5338,0246711634166,2
Laholm882,96325,7436,9246642114685,7
Mariestad601,18248,8141,4242151719771,0
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59386,9228,123744948439,9
Staffanstorp106,82106,82100,02360023600100,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,257,071,223161610,3
Sala1166,85428,0436,7223531661774,3
Östhammar1475,281475,08100,02182221822100,0
Finspång1055,28458,8543,5215261764782,0
Kumla204,18182,7689,5213342085697,8
Svedala218,05183,4884,1207712016897,1
Tierp1547,781546,1599,92074420740100,0
Håbo143,75143,75100,02073720737100,0
Nybro1171,6982,027,0203116143,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8295,871,819846845142,6
Simrishamn391,36250,1763,9194851654284,9
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,240,11897920,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,17168,2134,2187421175462,7
Kramfors1694,76392,0923,1186811547182,8
Timrå783,30145,1018,5179921376376,5
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31169,0791,2174371730799,3
Knivsta282,17282,17100,01732317323100,0
Klippan374,32219,9458,8172191598492,8
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83619,9886,2168301497088,9
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0952,1896,5166151637598,6
Kalix1807,671186,3465,6162231609099,2
Höör290,8533,0811,416192245015,1
Hallstahammar170,70163,8296,0158431579499,7
Vara696,930,920,115788100,1
Hammarö39,1539,0599,7157251571099,9
Hallsberg636,7178,6412,415649869255,5
Vimmerby1140,237,450,715636310,2
Säffle1259,81438,5234,815633864255,3
Tjörn167,36159,3295,2155841526998,0
Åstorp92,2275,1881,5155281417491,3
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,58147,5576,2154081349887,6
Hörby419,4110,262,4152834462,9
Bjuv115,2864,2755,8152021149475,6
Orust386,52290,2775,1150931260683,5
Mörbylånga666,79666,79100,01491614916100,0
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7997,4446,4146141005768,8
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45175,5584,2145701383494,9
Östra Göinge431,96202,5346,9144061042972,4
Söderköping673,85519,0077,0144021335692,7
Svalöv387,30117,5430,313919925866,5
Arboga325,43317,9797,7139031347796,9
Heby1166,81695,9059,613755996172,4
Lilla Edet316,23111,9135,4137281065977,6
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,115,350,4134253582,7
Olofström389,7953,8113,813417609545,4
Mönsterås599,46552,9392,2133951333199,5
Tomelilla395,9485,4321,613330409130,7
Götene404,5482,6020,413275268520,2
Osby576,242,230,413149110,1
Strömstad467,48308,3065,9130791221093,4
Åmål481,12119,9424,912801881368,8
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,74100,01277312773100,0
Bromölla162,50106,7365,7126251245198,6
Tanum917,24391,2442,7126061026081,4
Trosa209,73208,5699,41244712441100,0
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,920,0121692231,8
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,7310,643,0118001231,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8857,88100,01162111621100,0
Åtvidaberg686,6269,4910,1116176255,4
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,1844,6712,811451529146,2
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,081,970,210954190,2
Borgholm678,65678,65100,01093010930100,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24422,6091,6108611080299,5
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,494,830,8106651010,9
Nykvarn152,76144,2794,4104241031699,0
Munkedal634,01106,9016,910361557153,8
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,8132,979,610059186418,5
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,553,701,299583473,5
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,931,660,29940780,8
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76838,4190,99864985499,9
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64255,4718,69511525655,3
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,364,800,294951601,7
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98214,98100,094459445100,0
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,80227,5244,09323628467,4
Bollebygd263,193,161,291028909,8
Vingåker370,27259,4170,19099789486,8
Sotenäs138,21117,0784,79065881197,2
Grums386,3893,3224,29063396043,7
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65200,4598,98432842599,9
Älvsbyn1698,0492,835,58193570569,6
Valdemarsvik733,82603,1882,27809713691,4
Lekeberg463,16103,3022,37636253633,2
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,210,1733880,1
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42343,1227,97132542076,0
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41290,5262,07063635389,9
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21623,8148,36784570184,0
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,1154,487,3608062610,3
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,975,750,5585650,1
Norberg417,800,400,1579500,0
Grästorp264,68128,7248,65721440176,9
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,400,2562040,1
Ragunda2511,142,060,15415100,2
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,8942,8913,75307132925,0
Jokkmokk17614,324,230,05105230,5
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,07150,256,44534203444,9
Skinnskatteberg659,430,720,1442930,1
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,581,591,137381373,7
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,53221,078,03378251174,3
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.