Kartor

Sverige vid 20,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 10% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 20,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2319488,044,89995153299387630,0
Stockholm187,1765,5235,093561935179337,6
Göteborg447,76167,7737,555664019768035,5
Malmö156,8793,7259,732849426864081,8
Uppsala2182,80384,5517,621455910779950,2
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,89267,0327,91474205975740,5
Örebro1373,150,010,014663100,0
Helsingborg344,01116,2033,81405473583225,5
Norrköping1495,05368,5524,71393634952535,5
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61391,1616,91228925519044,9
Lund427,2327,156,411854226942,3
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,011,000,810753820251,9
Eskilstuna1099,87196,3517,91036845929857,2
Gävle1613,37267,4016,6997885150251,6
Nacka95,1224,5125,8993592764327,8
Halmstad1014,13131,0212,9985385886859,7
Sundsvall3189,61109,353,4983252552626,0
Södertälje525,15125,2723,9946311191612,6
Botkyrka194,1727,5514,2906751771019,5
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07186,2540,78569335324,1
Kristianstad1246,25497,8439,9831916388076,8
Kungsbacka606,67172,0028,4804424289153,3
Solna19,3012,2863,6781294311655,2
Luleå2094,18823,2639,3767706456584,1
Järfälla53,8113,2624,6744121868025,1
Skellefteå6802,85432,966,4722663219144,5
Sollentuna52,6417,9634,1710233163144,5
Täby60,7227,2344,8693863109444,8
Kalmar956,90379,8639,7665716026890,5
Karlskrona1042,21252,2624,2662624422466,7
Mölndal145,8419,8013,6644652407037,3
Varberg868,71225,7626,0618683272752,9
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04984,0148,8594203526159,3
Gotland3134,051342,2742,8580031572227,1
Trollhättan409,882,820,7577533250,6
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46155,492,4559641465326,2
Uddevalla637,6957,559,0551641356624,6
Nyköping1420,84289,2920,4549242927653,3
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,5311,410,9516671580,3
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,674,5652,6477502502752,4
Tyresö69,2514,5020,94710326935,7
Lidingö30,8013,6744,4468531819938,8
Sigtuna327,40110,1233,6462742096845,3
Landskrona140,2870,4550,2446113974889,1
Trelleborg339,8798,5029,0439133432378,2
Upplands Väsby75,0937,9450,5438912425155,3
Falkenberg1108,89149,2813,5438672453955,9
Österåker312,40135,8943,5432932338554,0
Kungälv362,59112,3231,0432891696239,2
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50430,9236,6429882008546,7
Värmdö448,03314,8470,3420002123450,6
Piteå3086,95403,8413,1419043292178,6
Ängelholm420,06121,0628,8413362649664,1
Lerum258,611,780,74069219974,9
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,835,9010,437316857523,0
Hudiksvall2488,89210,618,5372991065428,6
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,56372,8319,9364381662745,6
Vellinge142,6193,0065,2352573093687,7
Strängnäs739,70285,9638,7346091945856,2
Mark929,2526,792,93421810733,1
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,191,030,13372280,0
Eslöv419,068,662,1328786532,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,3695,7526,7327851173635,8
Danderyd26,4013,0249,3326531673951,3
Karlshamn488,6885,7817,6321301355242,2
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,5690,2459,2305322431079,6
Ale316,5127,078,629549992833,6
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08114,4132,7294481783060,5
Ronneby825,34122,8014,929207991834,0
Boden4007,86149,543,7280421946069,4
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76120,2333,527752879631,7
Ekerö217,68147,3067,7274061800365,7
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49267,4025,5270061827167,7
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,4790,3638,4267551167843,6
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77167,3015,8259921369852,7
Köping604,55124,2720,6259501727366,6
Höganäs150,84124,6582,6258472428193,9
Stenungsund251,9131,2812,425815802231,1
Härnösand1058,3649,374,725269707628,0
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96105,3511,924664861034,9
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5252,6694,8238872385399,9
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,5913,331,0237441360,6
Staffanstorp106,8265,4661,3236001965683,3
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28830,8556,3218221500468,8
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,0510,464,8207715822,8
Tierp1547,78442,2828,620744422320,4
Håbo143,7548,6133,820737762236,8
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8221,590,419846250312,6
Simrishamn391,3640,7210,419485552128,3
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,030,01874200,0
Kramfors1694,76121,387,218681696137,3
Timrå783,3048,786,217992315817,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,0995,7176461681595,3
Sölvesborg185,31126,4768,2174371424281,7
Knivsta282,1779,0828,017323527630,5
Klippan374,3212,303,3172194752,8
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,833,500,516830390,2
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,098,2615,3166154872,9
Kalix1807,67406,6322,5162231241376,5
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7046,9327,515843338321,4
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3676,8545,915584796451,1
Åstorp92,2233,3236,115528466630,0
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5834,4917,815408211213,7
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2814,0712,215202311420,5
Orust386,5287,2922,615093378925,1
Mörbylånga666,79337,7950,7149161025268,7
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7937,8518,014614475532,5
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4558,2627,914570494633,9
Östra Göinge431,9624,125,6144064072,8
Söderköping673,85158,3623,514402496134,4
Svalöv387,306,011,6139193162,3
Arboga325,4359,0918,213903920166,2
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2328,739,113728400529,2
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,46227,3837,9133951003874,9
Tomelilla395,941,060,313330200,2
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48103,4022,113079632448,4
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7423,1790,0127731195293,6
Bromölla162,5055,7334,312625892870,7
Tanum917,24131,5614,312606397831,6
Trosa209,7399,2947,312447878770,6
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3933,0893,5119211127194,5
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8833,5658,011621830671,5
Åtvidaberg686,620,440,11161750,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65530,8578,210930811774,3
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,2453,0011,510861355032,7
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7610,807,1104245185,0
Munkedal634,0120,473,210361119511,5
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76198,4421,59864876788,9
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6463,234,69511151715,9
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98108,9350,79445769181,4
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,090,0909900,0
Sotenäs138,2142,5730,89065458750,6
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65104,7051,78432632575,0
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,82204,7927,97809170621,8
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42182,0314,87132462664,9
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41118,5425,37063538176,2
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21169,0513,16784222932,9
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.