Kartor

Sverige vid 15,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken utom det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 15,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2314609,653,69995153229903423,0
Stockholm187,1743,7923,493561923714625,3
Göteborg447,76132,8429,755664014594526,2
Malmö156,8778,0349,732849423332971,0
Uppsala2182,80162,447,42145597543235,2
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,89203,6521,31474204459530,3
Örebro1373,150,010,014663100,0
Helsingborg344,0197,7228,41405473061721,8
Norrköping1495,05272,5018,21393633407424,4
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61326,1014,11228924381635,7
Lund427,234,731,11185429060,8
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,810,610753814471,3
Eskilstuna1099,87154,3314,01036844263541,1
Gävle1613,37202,5412,6997884257042,7
Nacka95,1217,3218,2993591981819,9
Halmstad1014,1379,337,8985385045951,2
Sundsvall3189,6184,112,6983251963920,0
Södertälje525,1592,2717,69463186279,1
Botkyrka194,1718,969,8906751111312,3
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07142,9031,28569325112,9
Kristianstad1246,25428,2734,4831915959371,6
Kungsbacka606,67132,1821,8804423450842,9
Solna19,309,1747,5781293019638,6
Luleå2094,18686,2832,8767705755775,0
Järfälla53,815,9111,074412755710,2
Skellefteå6802,85325,794,8722662455534,0
Sollentuna52,6410,2619,5710231640923,1
Täby60,7215,8726,1693861897727,3
Kalmar956,90281,5529,4665715548283,3
Karlskrona1042,21204,8619,7662623921559,2
Mölndal145,8414,6010,0644651993630,9
Varberg868,71171,9319,8618682463939,8
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04679,3833,7594202451041,2
Gotland3134,05997,8031,8580031181820,4
Trollhättan409,881,920,5577531820,3
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46117,451,8559641086319,4
Uddevalla637,6942,056,6551641099719,9
Nyköping1420,84211,1714,9549242227640,6
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,532,450,251667320,1
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,673,0935,6477501678635,2
Tyresö69,2510,3414,94710317273,7
Lidingö30,809,6531,3468531259626,9
Sigtuna327,4066,1420,2462741335228,9
Landskrona140,2857,6841,1446113770784,5
Trelleborg339,8773,9921,8439133175072,3
Upplands Väsby75,0925,1133,4438911701838,8
Falkenberg1108,89102,539,2438672169849,5
Österåker312,40106,9434,2432931840742,5
Kungälv362,5987,5024,1432891331730,8
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50303,5325,8429881585536,9
Värmdö448,03255,7557,1420001500635,7
Piteå3086,95313,5010,2419042899469,2
Ängelholm420,0674,6917,8413361998248,3
Lerum258,610,400,2406923470,9
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,834,517,937316702518,8
Hudiksvall2488,89163,556,637299827722,2
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,56280,8415,0364381084229,8
Vellinge142,6186,3060,5352572825980,2
Strängnäs739,70222,2530,0346091523444,0
Mark929,2510,971,2342184981,5
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,170,032878110,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,3655,5215,532785593118,1
Danderyd26,409,0134,1326531126234,5
Karlshamn488,6864,6413,2321301026832,0
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,5670,2946,1305321914462,7
Ale316,5122,777,229549823627,9
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,0888,8725,4294481535452,1
Ronneby825,3494,6111,529207753525,8
Boden4007,8680,382,0280421070538,2
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,7693,7826,127752649523,4
Ekerö217,68118,0454,2274061340848,9
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49203,9119,4270061338149,5
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,4764,7627,526755719026,9
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77131,2612,4259921029539,6
Köping604,5579,0113,1259501300250,1
Höganäs150,84118,4678,5258472398992,8
Stenungsund251,9123,439,325815625224,2
Härnösand1058,3637,863,625269566522,4
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,9682,609,424664728129,5
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5248,0486,5238872338297,9
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,500,02374430,0
Staffanstorp106,8227,3525,623600398616,9
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28594,6840,3218221216755,8
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,055,822,7207711830,9
Tierp1547,78322,2120,820744372618,0
Håbo143,7534,4023,920737530425,6
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8216,580,319846216110,9
Simrishamn391,3625,556,519485385219,8
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,7695,975,718681529928,4
Timrå783,3038,234,917992226512,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9015,1079,9176461506785,4
Sölvesborg185,31116,5862,9174371298274,5
Knivsta282,1754,0819,217323326418,8
Klippan374,328,002,1172192671,6
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,093,546,516615700,4
Kalix1807,67306,8917,016223989961,0
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7028,6316,81584313268,4
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3661,7736,915584617539,6
Åstorp92,2222,0523,915528313520,2
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5823,6512,21540813488,7
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,286,045,21520211477,5
Orust386,5268,2517,715093299119,8
Mörbylånga666,79270,8540,614916894259,9
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7928,6813,714614396627,1
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4545,1421,714570386026,5
Östra Göinge431,9611,832,7144061100,8
Söderköping673,85127,7019,014402408228,3
Svalöv387,301,730,413919310,2
Arboga325,4340,2312,413903758254,5
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2320,976,613728282220,6
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,46175,1029,213395929969,4
Tomelilla395,940,100,01333010,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,4878,4816,813079498238,1
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7420,8981,2127731101086,2
Bromölla162,5044,9627,712625660652,3
Tanum917,24100,5611,012606281722,3
Trosa209,7377,0636,712447717157,6
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3929,5583,511921945879,3
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8826,5445,911621660356,8
Åtvidaberg686,620,020,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65455,2867,110930692963,4
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,2428,916,310861200718,5
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,766,604,3104243273,1
Munkedal634,0115,562,5103618167,9
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76152,1716,59864841585,3
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6442,893,195119319,8
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,9886,1240,19445705774,7
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,060,0909900,0
Sotenäs138,2132,3023,49065361739,9
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,6589,7944,38432459254,5
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,82158,0421,57809109814,1
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42160,7913,17132395755,5
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,4187,2718,67063426260,3
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21117,679,16784162323,9
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.