Kartor

Sverige vid 25,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 20% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 25,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2324534,836,09995153367079136,7
Stockholm187,1788,3347,293561947509650,8
Göteborg447,76195,2743,655664024475344,0
Malmö156,87108,2969,032849429256889,1
Uppsala2182,80650,3229,821455913292862,0
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,89337,8135,31474207553751,2
Örebro1373,15111,998,214663148363,3
Helsingborg344,01132,8738,61405474578832,6
Norrköping1495,05492,0732,91393636687448,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61462,0619,91228926370551,8
Lund427,2380,6318,911854293927,9
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,018,406,410753898649,2
Eskilstuna1099,87287,3526,11036847652673,8
Gävle1613,37323,9220,1997886062660,8
Nacka95,1232,5834,3993593584036,1
Halmstad1014,13190,7618,8985386921270,2
Sundsvall3189,61137,054,3983253079531,3
Södertälje525,15164,9331,4946311757318,6
Botkyrka194,1738,2119,7906752924932,3
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07227,0349,68569373098,5
Kristianstad1246,25559,6844,9831916746081,1
Kungsbacka606,67208,1634,3804425135563,8
Solna19,3015,1778,6781295669472,6
Luleå2094,18949,2145,3767707003691,2
Järfälla53,8121,4739,9744123114941,9
Skellefteå6802,85542,778,0722663790352,4
Sollentuna52,6426,0249,4710234153658,5
Täby60,7238,2763,0693864301262,0
Kalmar956,90452,3147,3665716170292,7
Karlskrona1042,21288,0627,6662624795272,4
Mölndal145,8424,0016,5644652716542,1
Varberg868,71269,5831,0618684160867,3
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041309,6765,0594204589377,2
Gotland3134,051604,2651,2580031966933,9
Trollhättan409,883,810,9577535130,9
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46194,763,1559641867533,4
Uddevalla637,6971,8911,3551641605829,1
Nyköping1420,84421,9329,7549243698167,3
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,5322,211,8516675331,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,676,2271,7477503446272,2
Tyresö69,2520,5429,747103672914,3
Lidingö30,8018,1358,9468532478752,9
Sigtuna327,40160,2348,9462742813360,8
Landskrona140,2880,8757,6446114060791,0
Trelleborg339,87121,0235,6439133636582,8
Upplands Väsby75,0947,9463,8438913056569,6
Falkenberg1108,89191,5817,3438672812664,1
Österåker312,40164,1052,5432932831665,4
Kungälv362,59143,0039,4432892155949,8
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50579,6649,2429882880267,0
Värmdö448,03363,1881,1420002795966,6
Piteå3086,95489,1815,8419043570185,2
Ängelholm420,06158,6837,8413363027273,2
Lerum258,613,441,340692444410,9
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,837,0412,437316964825,9
Hudiksvall2488,89264,1510,6372991397637,5
Härryda266,780,110,03710820,0
Västervik1871,56461,6124,7364382314563,5
Vellinge142,6196,9368,0352573189390,5
Strängnäs739,70349,8747,3346092210563,9
Mark929,2540,654,43421817315,1
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,1924,942,4337226091,8
Eslöv419,0616,764,03287815144,6
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36135,6037,8327851664050,8
Danderyd26,4016,6162,9326532129465,2
Karlshamn488,68108,8822,3321301716653,4
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56108,8271,3305322719089,1
Ale316,5131,419,9295491154639,1
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08136,0338,9294482033969,1
Ronneby825,34153,0418,5292071223141,9
Boden4007,86227,205,7280422165977,2
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76149,2141,6277521176642,4
Ekerö217,68172,8179,4274062125077,5
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49329,3931,4270062054676,1
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47115,9649,2267551550558,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77203,3019,2259921642563,2
Köping604,55162,6026,9259501981176,3
Höganäs150,84128,6985,3258472450594,8
Stenungsund251,9139,0415,525815940436,4
Härnösand1058,3661,405,825269866034,3
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96124,0014,024664982439,8
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5255,3699,72388723886100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,5926,691,9237449023,8
Staffanstorp106,8289,8784,1236002318298,2
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28980,8766,5218221710978,4
Finspång1055,282,870,3215262991,4
Kumla204,187,423,621334370,2
Svedala218,0518,048,32077117168,3
Tierp1547,78529,5734,220744527225,4
Håbo143,7567,3246,8207371015449,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8226,680,519846292914,8
Simrishamn391,3658,9015,119485722337,1
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,174,530,918742830,4
Kramfors1694,76149,558,818681880547,1
Timrå783,3059,367,617992423923,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617640100,0
Sölvesborg185,31135,2973,0174371504686,3
Knivsta282,17105,9937,617323789445,6
Klippan374,3218,254,9172198845,1
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,8348,046,7168307584,5
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0914,4726,816615244914,7
Kalix1807,67512,6628,4162231385385,4
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7071,5541,915843539734,1
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,714,720,715649170,1
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3692,7255,415584955661,3
Åstorp92,2250,6054,915528735847,4
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5844,7723,115408272517,7
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2820,9218,115202595339,2
Orust386,52106,1827,515093465330,8
Mörbylånga666,79398,6159,8149161104674,1
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7947,9422,914614551137,7
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4571,4034,314570638543,8
Östra Göinge431,9642,879,914406214114,9
Söderköping673,85190,4528,314402594041,2
Svalöv387,3012,313,2139196664,8
Arboga325,4396,5029,713903990571,2
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2336,4811,513728498736,3
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,660,21341770,1
Mönsterås599,46279,7146,7133951081880,8
Tomelilla395,943,160,813330930,7
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48128,5427,513079760158,1
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7424,6495,7127731246997,6
Bromölla162,5066,6141,0126251076485,3
Tanum917,24163,0617,812606498239,5
Trosa209,73119,8657,112447989279,5
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3934,7198,1119211183899,3
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8840,1569,411621980884,4
Åtvidaberg686,620,740,111617170,1
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65578,1285,210930921184,3
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,2481,3117,610861516847,6
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7616,3710,7104247827,5
Munkedal634,0126,364,210361164215,8
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76248,1226,99864899091,1
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6482,896,09511193220,3
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98135,3663,09445858690,9
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,271,710,59099390,4
Sotenäs138,2151,5737,39065539559,5
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65115,4657,08432724785,9
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,82246,2133,67809219928,2
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42198,7516,27132492569,1
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41138,4429,67063563179,7
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21226,7517,56784257938,0
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.