Kartor

Sverige vid 25,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 20% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


När?

Beroende på vilken metod som används så kan tiden när 25,0 m havsnivå uppskattas nås variera mycket. Här är några exempel baserade på linjär extrapolation av den genomsnittliga havsnivåhöjningen sedan det senaste istidsmaximum, ungefär 135 m på 21.000 år (Postglacial), och på extrapolation av kurvor anpassade till NASA:s satellitdata 1993-2018, angivande Metod, determinationskoefficient (R2), År CE/e.Kr.,Nedre och Övre 99,9% konfidensintervallsgränser i år, med användande av Linjär, Kvadratisk, Kubisk och Exponentiell regression.

MetodR2ÅrNedreÖvre
Postglacial-5889--
Linjär0,975974196129876
Kvadratisk0,985269626552747
Kubisk0,987219621822218
Exponentiell0,985220822052210

Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 25,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2324534,836,09995153367079136,7
Stockholm187,1788,3347,293561947509650,8
Göteborg447,76195,2743,655664024475344,0
Malmö156,87108,2969,032849429256889,1
Uppsala2182,80650,3229,821455913292862,0
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,89337,8135,31474207553751,2
Örebro1373,15111,998,214663148363,3
Helsingborg344,01132,8738,61405474578832,6
Norrköping1495,05492,0732,91393636687448,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61462,0619,91228926370551,8
Lund427,2380,6318,911854293927,9
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,018,406,410753898649,2
Eskilstuna1099,87287,3526,11036847652673,8
Gävle1613,37323,9220,1997886062660,8
Nacka95,1232,5834,3993593584036,1
Halmstad1014,13190,7618,8985386921270,2
Sundsvall3189,61137,054,3983253079531,3
Södertälje525,15164,9331,4946311757318,6
Botkyrka194,1738,2119,7906752924932,3
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07227,0349,68569373098,5
Kristianstad1246,25559,6844,9831916746081,1
Kungsbacka606,67208,1634,3804425135563,8
Solna19,3015,1778,6781295669472,6
Luleå2094,18949,2145,3767707003691,2
Järfälla53,8121,4739,9744123114941,9
Skellefteå6802,85542,778,0722663790352,4
Sollentuna52,6426,0249,4710234153658,5
Täby60,7238,2763,0693864301262,0
Kalmar956,90452,3147,3665716170292,7
Karlskrona1042,21288,0627,6662624795272,4
Mölndal145,8424,0016,5644652716542,1
Varberg868,71269,5831,0618684160867,3
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041309,6765,0594204589377,2
Gotland3134,051604,2651,2580031966933,9
Trollhättan409,883,810,9577535130,9
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46194,763,1559641867533,4
Uddevalla637,6971,8911,3551641605829,1
Nyköping1420,84421,9329,7549243698167,3
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,5322,211,8516675331,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,676,2271,7477503446272,2
Tyresö69,2520,5429,747103672914,3
Lidingö30,8018,1358,9468532478752,9
Sigtuna327,40160,2348,9462742813360,8
Landskrona140,2880,8757,6446114060791,0
Trelleborg339,87121,0235,6439133636582,8
Upplands Väsby75,0947,9463,8438913056569,6
Falkenberg1108,89191,5817,3438672812664,1
Österåker312,40164,1052,5432932831665,4
Kungälv362,59143,0039,4432892155949,8
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50579,6649,2429882880267,0
Värmdö448,03363,1881,1420002795966,6
Piteå3086,95489,1815,8419043570185,2
Ängelholm420,06158,6837,8413363027273,2
Lerum258,613,441,340692444410,9
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,837,0412,437316964825,9
Hudiksvall2488,89264,1510,6372991397637,5
Härryda266,780,110,03710820,0
Västervik1871,56461,6124,7364382314563,5
Vellinge142,6196,9368,0352573189390,5
Strängnäs739,70349,8747,3346092210563,9
Mark929,2540,654,43421817315,1
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,1924,942,4337226091,8
Eslöv419,0616,764,03287815144,6
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36135,6037,8327851664050,8
Danderyd26,4016,6162,9326532129465,2
Karlshamn488,68108,8822,3321301716653,4
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56108,8271,3305322719089,1
Ale316,5131,419,9295491154639,1
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08136,0338,9294482033969,1
Ronneby825,34153,0418,5292071223141,9
Boden4007,86227,205,7280422165977,2
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76149,2141,6277521176642,4
Ekerö217,68172,8179,4274062125077,5
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49329,3931,4270062054676,1
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47115,9649,2267551550558,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77203,3019,2259921642563,2
Köping604,55162,6026,9259501981176,3
Höganäs150,84128,6985,3258472450594,8
Stenungsund251,9139,0415,525815940436,4
Härnösand1058,3661,405,825269866034,3
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96124,0014,024664982439,8
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5255,3699,72388723886100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,5926,691,9237449023,8
Staffanstorp106,8289,8784,1236002318298,2
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28980,8766,5218221710978,4
Finspång1055,282,870,3215262991,4
Kumla204,187,423,621334370,2
Svedala218,0518,048,32077117168,3
Tierp1547,78529,5734,220744527225,4
Håbo143,7567,3246,8207371015449,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8226,680,519846292914,8
Simrishamn391,3658,9015,119485722337,1
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,174,530,918742830,4
Kramfors1694,76149,558,818681880547,1
Timrå783,3059,367,617992423923,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617640100,0
Sölvesborg185,31135,2973,0174371504686,3
Knivsta282,17105,9937,617323789445,6
Klippan374,3218,254,9172198845,1
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,8348,046,7168307584,5
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0914,4726,816615244914,7
Kalix1807,67512,6628,4162231385385,4
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7071,5541,915843539734,1
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,714,720,715649170,1
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3692,7255,415584955661,3
Åstorp92,2250,6054,915528735847,4
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5844,7723,115408272517,7
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2820,9218,115202595339,2
Orust386,52106,1827,515093465330,8
Mörbylånga666,79398,6159,8149161104674,1
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7947,9422,914614551137,7
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4571,4034,314570638543,8
Östra Göinge431,9642,879,914406214114,9
Söderköping673,85190,4528,314402594041,2
Svalöv387,3012,313,2139196664,8
Arboga325,4396,5029,713903990571,2
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2336,4811,513728498736,3
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,660,21341770,1
Mönsterås599,46279,7146,7133951081880,8
Tomelilla395,943,160,813330930,7
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48128,5427,513079760158,1
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7424,6495,7127731246997,6
Bromölla162,5066,6141,0126251076485,3
Tanum917,24163,0617,812606498239,5
Trosa209,73119,8657,112447989279,5
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3934,7198,1119211183899,3
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8840,1569,411621980884,4
Åtvidaberg686,620,740,111617170,1
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65578,1285,210930921184,3
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,2481,3117,610861516847,6
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7616,3710,7104247827,5
Munkedal634,0126,364,210361164215,8
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76248,1226,99864899091,1
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6482,896,09511193220,3
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98135,3663,09445858690,9
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,271,710,59099390,4
Sotenäs138,2151,5737,39065539559,5
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65115,4657,08432724785,9
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,82246,2133,67809219928,2
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42198,7516,27132492569,1
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41138,4429,67063563179,7
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21226,7517,56784257938,0
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.