Kartor

Sverige vid 12,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om de västantarktiska och grönländska istäckena smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 12,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2311692,922,99995153184947018,5
Stockholm187,1731,8017,093561916995118,2
Göteborg447,76113,7425,455664012133721,8
Malmö156,8763,1240,232849419849560,4
Uppsala2182,8077,863,62145596049528,2
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,89165,1217,21474203422923,2
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,0179,8023,21405472722319,4
Norrköping1495,05209,0914,01393632441117,5
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61281,5312,21228923299426,8
Lund427,232,330,51185424890,4
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,660,510753811771,1
Eskilstuna1099,87125,7711,41036842942428,4
Gävle1613,37159,259,9997883480234,9
Nacka95,1213,7414,4993591528615,4
Halmstad1014,1360,185,9985384585446,5
Sundsvall3189,6167,662,1983251531115,6
Södertälje525,1574,0014,19463166917,1
Botkyrka194,1715,087,89067582389,1
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07115,3825,28569319062,2
Kristianstad1246,25369,5929,7831915630167,7
Kungsbacka606,67106,8717,6804422874935,7
Solna19,306,9135,8781292244128,7
Luleå2094,18592,4528,3767705099966,4
Järfälla53,813,195,97441233514,5
Skellefteå6802,85259,453,8722661719623,8
Sollentuna52,646,5712,571023959113,5
Täby60,728,7514,4693861160016,7
Kalmar956,90226,6023,7665715024375,5
Karlskrona1042,21173,1316,6662623436451,9
Mölndal145,849,516,5644651348420,9
Varberg868,71133,8315,4618681985532,1
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04515,0925,5594201849431,1
Gotland3134,05782,9025,058003994017,1
Trollhättan409,881,510,4577531560,3
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,4694,991,555964871915,6
Uddevalla637,6933,445,255164927916,8
Nyköping1420,84167,8511,8549241713131,2
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,040,05166710,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,672,3727,3477501311427,5
Tyresö69,258,6312,54710314153,0
Lidingö30,807,3824,046853959920,5
Sigtuna327,4044,1813,546274914319,8
Landskrona140,2842,2230,1446113374575,6
Trelleborg339,8761,9818,2439132967667,6
Upplands Väsby75,0917,8323,7438911295729,5
Falkenberg1108,8964,565,8438671665438,0
Österåker312,4088,0828,2432931511334,9
Kungälv362,5971,9419,8432891070324,7
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50245,4820,8429881358231,6
Värmdö448,03214,7047,9420001158827,6
Piteå3086,95261,968,5419042579861,6
Ängelholm420,0658,7414,0413361671040,4
Lerum258,610,000,04069210,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,833,476,137316589115,8
Hudiksvall2488,89132,295,337299685218,4
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,56227,7312,236438750120,6
Vellinge142,6178,3755,0352572585973,3
Strängnäs739,70176,5823,9346091183634,2
Mark929,255,120,6342182350,7
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,3636,3910,23278525737,8
Danderyd26,406,9126,232653849326,0
Karlshamn488,6853,8611,032130857226,7
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,5652,8534,6305321205939,5
Ale316,5119,876,329549690923,4
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,0874,2321,2294481294844,0
Ronneby825,3477,479,429207595920,4
Boden4007,8645,951,128042654123,3
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,7676,8021,427752490117,7
Ekerö217,6897,9845,0274061068139,0
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49165,8115,8270061031138,2
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,4751,4621,926755515919,3
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77105,019,925992855532,9
Köping604,5549,068,1259501021039,3
Höganäs150,84110,8073,5258472340590,6
Stenungsund251,9118,867,525815514619,9
Härnösand1058,3631,082,925269484619,2
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,9666,177,524664589523,9
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5243,4478,2238872230693,4
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,8216,7215,7236005922,5
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28474,9032,221822923942,3
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,053,991,820771290,1
Tierp1547,78243,4215,720744318215,3
Håbo143,7526,7518,620737408019,7
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8213,450,21984617738,9
Simrishamn391,3620,015,119485302115,5
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,7679,944,718681430123,0
Timrå783,3031,884,117992186210,3
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9013,0969,3176461311574,3
Sölvesborg185,31106,5257,5174371158966,5
Knivsta282,1741,4814,717323203111,7
Klippan374,326,241,7172191731,0
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,091,542,816615270,2
Kalix1807,67246,2613,616223815050,2
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7021,9812,9158437814,9
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3651,4430,715584495231,8
Åstorp92,2212,9614,1155289496,1
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5816,488,5154089376,1
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,282,141,9152024733,1
Orust386,5256,9614,715093253916,8
Mörbylånga666,79212,8531,914916729948,9
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7924,5811,714614352624,1
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4537,1217,814570330322,7
Östra Göinge431,960,390,11440600,0
Söderköping673,85109,4716,214402368725,6
Svalöv387,300,490,11391980,1
Arboga325,4323,947,413903615844,3
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2316,525,213728213315,5
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,46140,8523,513395873365,2
Tomelilla395,940,010,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,4863,1413,513079408731,2
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7418,9473,6127731016779,6
Bromölla162,5033,7720,812625445235,3
Tanum917,2480,918,812606214117,0
Trosa209,7362,6229,912447599348,1
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3926,3874,511921787866,1
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8822,1638,311621566348,7
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65414,5861,110930627957,4
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,2413,252,9108616075,6
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,764,362,9104242252,2
Munkedal634,0112,291,9103615855,6
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76124,6913,59864769078,0
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6433,032,495117477,9
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,9865,6730,59445643368,1
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,050,0909900,0
Sotenäs138,2126,5619,29065293432,4
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,6572,7735,98432306036,3
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,82127,8517,4780982210,5
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42143,2311,77132353249,5
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,4159,1912,67063268738,0
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,2186,726,76784119817,7
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.