Kartor

Sverige vid 7,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om det grönländska istäcket smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 7,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,236699,431,69995153103374210,3
Stockholm187,1716,318,7935619927489,9
Göteborg447,7678,9017,65566408272014,9
Malmö156,8742,0526,832849411716235,7
Uppsala2182,8024,151,1214559109665,1
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,8997,4810,2147420138139,4
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,0119,145,61405471462810,4
Norrköping1495,05116,457,81393631525710,9
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61186,098,01228921250910,2
Lund427,230,380,111854260,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,420,31075388360,8
Eskilstuna1099,8768,486,210368440893,9
Gävle1613,3788,895,5997881801918,1
Nacka95,127,638,09935982268,3
Halmstad1014,1331,003,1985382586826,3
Sundsvall3189,6140,081,39832596459,8
Södertälje525,1543,528,39463138124,0
Botkyrka194,179,785,09067544574,9
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,0773,2216,08569310621,2
Kristianstad1246,25211,0516,9831914393152,8
Kungsbacka606,6762,9510,4804421780822,1
Solna19,303,4217,778129946612,1
Luleå2094,18364,6817,4767703075040,1
Järfälla53,811,472,7744129541,3
Skellefteå6802,85148,192,272266842711,7
Sollentuna52,642,735,27102340285,7
Täby60,722,383,96938638485,5
Kalmar956,90137,7014,4665713213048,3
Karlskrona1042,21108,4310,4662622328035,1
Mölndal145,844,052,864465725411,3
Varberg868,7166,247,6618681031016,7
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04277,3013,859420942515,9
Gotland3134,05427,8113,758003639711,0
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,4659,010,95596453289,5
Uddevalla637,6919,323,055164572510,4
Nyköping1420,8496,226,854924918016,7
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,671,0512,147750627013,1
Tyresö69,255,598,1471039552,0
Lidingö30,804,3914,346853533411,4
Sigtuna327,4021,666,64627445739,9
Landskrona140,2822,1415,8446112194949,2
Trelleborg339,8735,2510,4439132044746,6
Upplands Väsby75,097,7810,443891543012,4
Falkenberg1108,8927,692,543867803918,3
Österåker312,4056,0417,943293931521,5
Kungälv362,5944,2412,243289466910,8
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50134,1411,4429881001523,3
Värmdö448,03137,7330,742000629815,0
Piteå3086,95165,535,4419041659239,6
Ängelholm420,0631,107,4413361066325,8
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,831,53731612813,4
Hudiksvall2488,8975,793,037299422511,3
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,56143,947,736438381310,5
Vellinge142,6158,9241,3352572246163,7
Strängnäs739,7093,3612,634609591917,1
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,3610,062,8327853611,1
Danderyd26,403,7814,332653472514,5
Karlshamn488,6834,807,132130547517,0
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,5626,6817,530532372212,2
Ale316,5114,424,629549426414,4
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,0845,4513,029448833128,3
Ronneby825,3449,356,029207376112,9
Boden4007,8612,770,3280427062,5
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,7647,2213,227752300410,8
Ekerö217,6861,9528,527406606222,1
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49100,959,627006583521,6
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,4729,1312,42675521047,9
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,7762,735,925992543120,9
Köping604,5526,064,325950694826,8
Höganäs150,8457,3838,0258471556060,2
Stenungsund251,9110,734,325815299311,6
Härnösand1058,3619,411,825269333813,2
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,9621,852,52466421038,5
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5225,4945,9238871198550,2
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,824,804,5236001410,6
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28255,0217,321822438720,1
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,740,32077180,0
Tierp1547,78118,347,62074416538,0
Håbo143,7514,6910,220737224410,8
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,826,340,11984610375,2
Simrishamn391,3611,623,01948518499,5
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,7648,492,918681256913,8
Timrå783,3021,962,81799212056,7
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,907,2238,217646668537,9
Sölvesborg185,3169,6637,617437740842,5
Knivsta282,1718,136,4173237334,2
Klippan374,324,251,117219590,3
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,571,116615160,1
Kalix1807,67151,488,416223508531,3
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7013,387,8158433342,1
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3630,5118,215584274117,6
Åstorp92,224,444,8155281971,3
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,586,563,4154083822,5
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,160,11520290,1
Orust386,5237,119,615093166111,0
Mörbylånga666,79105,8915,914916377325,3
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7912,405,91461413979,6
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4523,5011,314570216114,8
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,8574,6511,114402280019,4
Svalöv387,300,240,11391940,0
Arboga325,439,933,113903225716,2
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,237,342,31372810137,4
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,4691,1415,213395741255,3
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,4838,368,213079233117,8
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7413,5152,512773724556,7
Bromölla162,5013,338,2126258997,1
Tanum917,2447,655,21260610628,4
Trosa209,7338,5718,412447353128,4
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3918,0751,111921476640,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8813,9624,111621348230,0
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65256,3937,810930390335,7
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,761,681,110424900,9
Munkedal634,015,470,9103612582,5
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,7679,178,69864395540,1
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6417,511,395113373,5
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,9836,2916,99445379040,1
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,010,0909900,0
Sotenäs138,2116,6912,19065174619,3
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,6548,2123,88432151518,0
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,8280,8011,078094515,8
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,4289,607,37132231032,4
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,4125,525,47063128118,1
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,2143,783,467845508,1
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.