Kartor

Sverige vid 35,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 40% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 35,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2334775,248,59995153498351949,9
Stockholm187,17136,0072,793561969855574,7
Göteborg447,76241,6254,055664032705358,8
Malmö156,87134,7885,932849431726996,6
Uppsala2182,801292,2559,221455918936088,3
Linköping1427,4420,281,41558174440,3
Västerås957,89522,4454,514742012049881,7
Örebro1373,15335,7324,41466319657565,9
Helsingborg344,01161,8847,11405476785048,3
Norrköping1495,05693,4846,41393639898871,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61599,2825,91228928375668,2
Lund427,23168,1039,31185423992933,7
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0134,7326,51075384567642,5
Eskilstuna1099,87550,7350,11036849349290,2
Gävle1613,37442,0627,4997888163281,8
Nacka95,1255,3458,2993595809658,5
Halmstad1014,13270,5426,7985388160482,8
Sundsvall3189,61188,695,9983254118741,9
Södertälje525,15250,6147,7946313333735,2
Botkyrka194,1762,5932,2906754718852,0
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07297,3664,9856932250526,3
Kristianstad1246,25670,9253,8831917212086,7
Kungsbacka606,67264,9043,7804426429679,9
Solna19,3018,8297,5781297556596,7
Luleå2094,181163,8355,6767707429196,8
Järfälla53,8136,8468,5744125431373,0
Skellefteå6802,85750,8211,0722664728265,4
Sollentuna52,6441,5779,0710235895883,0
Täby60,7253,1687,5693865965286,0
Kalmar956,90572,1959,8665716346695,3
Karlskrona1042,21346,5533,3662625277479,6
Mölndal145,8433,2722,8644653422353,1
Varberg868,71346,0639,8618685230284,5
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041776,4288,1594205688995,7
Gotland3134,052118,8167,6580032586144,6
Trollhättan409,889,812,45775315242,6
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46273,604,3559642527745,2
Uddevalla637,69106,5316,7551642159139,1
Nyköping1420,84693,5348,8549244690585,4
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,5386,846,85166740017,7
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,3195,8477504557995,5
Tyresö69,2534,5749,9471032058843,7
Lidingö30,8026,3685,6468533829581,7
Sigtuna327,40259,5879,3462743861983,5
Landskrona140,2897,1769,3446114125292,5
Trelleborg339,87189,5955,8439133851287,7
Upplands Väsby75,0962,1482,8438913981590,7
Falkenberg1108,89267,9224,2438673367776,8
Österåker312,40224,0271,7432933719385,9
Kungälv362,59189,8252,4432892894266,9
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50857,8372,8429883999393,0
Värmdö448,03422,9394,4420003794990,4
Piteå3086,95638,3820,7419043897993,0
Ängelholm420,06202,4548,2413363310980,1
Lerum258,615,852,340692672516,5
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,838,8315,5373161202632,2
Hudiksvall2488,89392,5415,8372991998653,6
Härryda266,780,210,13710830,0
Västervik1871,56642,2534,3364382831777,7
Vellinge142,61120,5084,5352573354895,2
Strängnäs739,70496,1867,1346092800180,9
Mark929,2567,437,33421830809,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19143,3914,133722417812,4
Eslöv419,0631,187,43287828548,7
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36210,0758,6327852318770,7
Danderyd26,4022,1683,9326532840387,0
Karlshamn488,68152,1131,1321302379974,1
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56142,3793,3305323038499,5
Ale316,5140,2612,7295491458049,3
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08169,8448,5294482395381,3
Ronneby825,34210,6225,5292071731559,3
Boden4007,86359,839,0280422418486,2
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76210,4358,7277521891268,1
Ekerö217,68205,4494,4274062591894,6
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49437,4641,7270062340886,7
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47167,9471,3267552276385,1
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77280,1126,4259921985776,4
Köping604,55220,8936,5259502194084,5
Höganäs150,84134,3589,1258472491896,4
Stenungsund251,9155,1821,9258151344452,1
Härnösand1058,3687,768,3252691278750,6
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96167,9419,0246641500560,8
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59105,677,723744274611,6
Staffanstorp106,82104,5597,9236002355999,8
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,030,02235320,0
Östhammar1475,281265,3985,8218222028593,0
Finspång1055,2813,721,32152617958,3
Kumla204,1820,9110,2213344562,1
Svedala218,0541,8419,220771528825,5
Tierp1547,78871,5556,3207441493072,0
Håbo143,75109,2976,0207371604077,3
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8240,920,819846395319,9
Simrishamn391,36108,5727,7194851138158,4
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,1728,155,7187427363,9
Kramfors1694,76208,2812,3186811143361,2
Timrå783,3083,7010,717992874148,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31150,7881,4174371621793,0
Knivsta282,17185,0165,6173231359678,5
Klippan374,3244,6711,917219633436,8
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83191,0726,616830703941,8
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0925,8247,716615592035,6
Kalix1807,67729,0840,3162231514293,3
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,70102,5960,1158431255579,2
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,7110,531,7156494382,8
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,36119,5671,4155841196776,8
Åstorp92,2267,6773,4155281268381,7
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5864,4133,315408337021,9
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2836,5431,715202897459,0
Orust386,52157,9340,915093706746,8
Mörbylånga666,79528,3479,2149161218781,7
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7965,0631,014614687547,0
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45102,2049,014570932264,0
Östra Göinge431,9671,9416,714406332823,1
Söderköping673,85272,3740,414402873160,6
Svalöv387,3037,009,613919357925,7
Arboga325,43190,2358,5139031173684,4
Heby1166,810,040,01375500,0
Lilla Edet316,2357,3318,113728722252,6
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,792,490,613417270,2
Mönsterås599,46368,5961,5133951215590,7
Tomelilla395,9412,553,2133302371,8
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48180,9638,7130791000276,5
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,6099,5127731275299,8
Bromölla162,5084,0251,7126251211896,0
Tanum917,24215,8323,512606639150,7
Trosa209,73154,7873,8124471127890,6
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,3299,81192111920100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8851,1688,4116211151499,1
Åtvidaberg686,624,920,711617760,7
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65637,7594,0109301009792,4
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24162,7135,310861764570,4
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7637,3924,510424205319,7
Munkedal634,0139,126,210361232422,4
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76406,2444,09864951596,5
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64119,118,79511226523,8
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98167,5978,09445898095,1
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,2715,454,290995045,5
Sotenäs138,2169,0750,09065682775,3
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65132,1465,28432796594,5
Älvsbyn1698,047,290,481933744,6
Valdemarsvik733,82330,8545,17809317740,7
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42229,2518,67132510771,6
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41173,7037,17063579382,0
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21336,4926,06784300144,2
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,560,0453410,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.