Kartor

Sverige vid 50,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 70% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 50,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2349558,3912,29995153637885263,8
Stockholm187,17179,0695,793561990270196,5
Göteborg447,76288,8864,555664040474572,7
Malmö156,87155,8999,432849432761299,7
Uppsala2182,801838,1184,221455921134898,5
Linköping1427,44147,9710,41558173890425,0
Västerås957,89747,0378,014742014611499,1
Örebro1373,15708,3851,614663112675386,4
Helsingborg344,01256,6674,614054713343294,9
Norrköping1495,05888,5359,413936312765591,6
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61799,7334,512289210931088,9
Lund427,23241,2756,51185427266361,3
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0174,9057,21075388782881,7
Eskilstuna1099,87860,2478,210368410134397,7
Gävle1613,37671,5741,6997889246692,7
Nacka95,1283,7388,0993598920789,8
Halmstad1014,13365,7336,1985389006691,4
Sundsvall3189,61272,148,5983255546256,4
Södertälje525,15386,6673,6946316830672,2
Botkyrka194,17110,4956,9906756846075,5
Karlstad1150,52108,169,4901983966744,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07374,6681,8856935873468,5
Kristianstad1246,25775,4562,2831917790693,6
Kungsbacka606,67335,6055,3804427298690,7
Solna19,3019,2799,8781297792999,7
Luleå2094,181356,4364,8767707550198,3
Järfälla53,8150,6294,1744127197096,7
Skellefteå6802,851127,9716,6722665584277,3
Sollentuna52,6451,0797,0710236987898,4
Täby60,7260,4099,5693866903799,5
Kalmar956,90720,4575,3665716497397,6
Karlskrona1042,21424,7840,8662625675685,7
Mölndal145,8452,6036,1644654324367,1
Varberg868,71423,5148,8618685674591,7
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041981,8898,3594205917499,6
Gotland3134,052837,0590,5580034901984,5
Trollhättan409,8853,8113,1577532364540,9
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46401,036,3559643360060,0
Uddevalla637,69165,8126,0551642872652,1
Nyköping1420,841084,4176,3549245306796,6
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,53188,6814,9516671588430,7
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,67100,04775047750100,0
Tyresö69,2554,1178,1471033923283,3
Lidingö30,8030,5299,1468534642199,1
Sigtuna327,40324,5899,1462744608099,6
Landskrona140,28112,9580,5446114201894,2
Trelleborg339,87291,9385,9439134187095,3
Upplands Väsby75,0973,4597,8438914371899,6
Falkenberg1108,89348,3931,4438673707384,5
Österåker312,40289,1192,5432934254698,3
Kungälv362,59245,0967,6432893671984,8
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,501051,7889,2429884256899,0
Värmdö448,03447,2099,8420004179299,5
Piteå3086,95807,7426,2419044065997,0
Ängelholm420,06229,3154,6413363677589,0
Lerum258,6111,694,5406921085626,7
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,61111,2516,0392351932249,2
Vänersborg642,7054,388,5389551439837,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,8312,8522,6373161822448,8
Hudiksvall2488,89593,3823,8372992736073,4
Härryda266,783,171,2371082560,7
Västervik1871,56865,8546,3364383066984,2
Vellinge142,61140,5698,6352573520099,8
Strängnäs739,70646,3687,4346093361197,1
Mark929,25115,2912,434218820424,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19518,2250,8337222379070,5
Eslöv419,0683,4419,932878514715,7
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36302,4984,4327853198197,5
Danderyd26,4026,1499,0326533250699,5
Karlshamn488,68222,2045,5321302825787,9
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56152,1599,73053230523100,0
Ale316,5161,3519,4295491916464,9
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08252,9272,2294482757693,6
Ronneby825,34311,3237,7292072452884,0
Boden4007,86571,5214,3280422633593,9
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76293,9381,9277522535591,4
Ekerö217,68216,6699,5274062729999,6
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49596,2056,8270062421589,7
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,354,990,3269292400,9
Upplands-Bro235,47223,4294,9267552668399,7
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,0611,030,72605419217,4
Söderhamn1060,77404,8738,2259922153582,9
Köping604,55287,1247,5259502333189,9
Höganäs150,84141,7394,0258472551398,7
Stenungsund251,9180,7032,0258151969676,3
Härnösand1058,36137,3813,0252691764269,8
Kristinehamn753,12117,2115,624671659526,7
Laholm882,96254,6728,8246641911277,5
Mariestad601,1869,5611,624215512021,1
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59239,6617,423744620926,1
Staffanstorp106,82106,82100,02360023600100,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,8561,615,322353236010,6
Östhammar1475,281447,3998,1218222178899,8
Finspång1055,2894,729,0215261000446,5
Kumla204,1896,0547,0213341275959,8
Svedala218,05108,4449,7207711137354,8
Tierp1547,781420,1191,8207441900991,6
Håbo143,75141,3998,4207372035598,2
Nybro1171,6914,251,220311800,4
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8268,001,319846572828,9
Simrishamn391,36188,4048,1194851394171,5
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,17119,9024,418742830044,3
Kramfors1694,76300,8517,8186811395174,7
Timrå783,30115,0214,7179921197266,5
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31163,9588,5174371711898,2
Knivsta282,17276,6898,1173231730599,9
Klippan374,32134,7036,0172191437583,5
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83447,9662,3168301273175,6
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0941,5376,8166151228974,0
Kalix1807,671015,1156,2162231597798,5
Höör290,850,140,01619210,0
Hallstahammar170,70120,9170,8158431491594,1
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,1519,6250,115725574536,5
Hallsberg636,7131,114,915649378124,2
Vimmerby1140,230,910,11563660,0
Säffle1259,81105,408,41563313508,6
Tjörn167,36145,9587,2155841441892,5
Åstorp92,2272,5078,6155281381188,9
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,58107,7155,615408708246,0
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2849,2242,7152021101172,4
Orust386,52229,9959,5150931008666,8
Mörbylånga666,79665,4399,8149161486199,6
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7980,9438,614614838357,4
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45145,9970,0145701250685,8
Östra Göinge431,96124,8528,914406744051,6
Söderköping673,85403,8959,9144021170381,3
Svalöv387,3069,6218,013919461933,2
Arboga325,43283,3687,1139031295993,2
Heby1166,81219,6318,813755487035,4
Lilla Edet316,2381,6725,813728913766,6
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,7926,506,813417218316,3
Mönsterås599,46484,7180,9133951310497,8
Tomelilla395,9429,917,6133307315,5
Götene404,5415,323,8132755794,4
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48251,1053,7130791162688,9
Åmål481,1228,065,812801230318,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,74100,01277312773100,0
Bromölla162,5096,5859,4126251233797,7
Tanum917,24307,4533,512606868768,9
Trosa209,73194,9593,0124471230098,8
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,732,710,81180070,1
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8857,5399,41162111621100,0
Åtvidaberg686,6226,843,9116172922,5
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,182,320,7114511831,6
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65678,37100,0109301092399,9
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24319,5369,3108611032895,1
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,690,110665140,1
Nykvarn152,76104,6668,510424875384,0
Munkedal634,0166,6410,510361363235,1
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76683,4774,19864979299,3
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64182,4613,39511366738,6
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98213,8199,594459443100,0
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,8038,367,493235085,4
Bollebygd263,190,000,0910210,0
Vingåker370,27119,8932,49099616667,8
Sotenäs138,2196,2869,79065828691,4
Grums386,3821,365,59063113712,5
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65175,5186,68432831798,6
Älvsbyn1698,0436,542,28193476758,2
Valdemarsvik733,82474,4264,77809538268,9
Lekeberg463,1625,585,576363714,9
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42289,2323,57132524673,6
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41230,0449,17063597184,5
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21506,6639,26784477670,4
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,116,510,96080400,7
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,6824,589,357212033,5
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,141,070,0541530,1
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,8918,005,853073406,4
Jokkmokk17614,321,440,05105100,2
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,0745,751,9453477017,0
Skinnskatteberg659,430,040,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,5395,153,43378187655,5
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.