Kartor

Sverige vid 40,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 50% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 40,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2339738,819,89995153551281355,2
Stockholm187,17158,4484,793561980343585,9
Göteborg447,76260,4458,255664035753564,2
Malmö156,87148,1694,432849432201698,0
Uppsala2182,801515,7669,421455920496995,5
Linköping1427,4467,864,8155817106086,8
Västerås957,89604,3863,114742013463791,3
Örebro1373,15430,9531,414663111265176,8
Helsingborg344,01188,1154,71405478780962,5
Norrköping1495,05773,3151,713936311307481,1
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61673,2129,11228929887680,5
Lund427,23198,8546,51185425256344,3
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0148,1536,81075386357959,1
Eskilstuna1099,87675,3961,41036849706893,6
Gävle1613,37516,1732,0997888675886,9
Nacka95,1266,0369,4993596993370,4
Halmstad1014,13301,1129,7985388459985,9
Sundsvall3189,61216,196,8983254617047,0
Södertälje525,15301,3257,4946314438546,9
Botkyrka194,1777,0539,7906755363359,1
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07325,8871,1856933669242,8
Kristianstad1246,25714,4957,3831917554590,8
Kungsbacka606,67288,6447,6804426810784,7
Solna19,3019,1499,2781297715998,8
Luleå2094,181237,6759,1767707483697,5
Järfälla53,8142,9779,9744126326685,0
Skellefteå6802,85875,0212,9722665080570,3
Sollentuna52,6446,3388,0710236455290,9
Täby60,7257,0694,0693866468493,2
Kalmar956,90621,7865,0665716442696,8
Karlskrona1042,21371,7935,7662625456482,3
Mölndal145,8437,9226,0644653717957,7
Varberg868,71374,1443,1618685483588,6
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041894,3394,0594205853598,5
Gotland3134,052345,0274,8580033134654,0
Trollhättan409,8815,373,75775326344,6
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46314,804,9559642846250,9
Uddevalla637,69127,9320,1551642434044,1
Nyköping1420,84832,7058,6549245020691,4
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,53112,878,95166751199,9
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,5999,1477504732499,1
Tyresö69,2540,9059,1471032702257,4
Lidingö30,8028,8293,6468534298491,7
Sigtuna327,40295,2990,2462744247591,8
Landskrona140,28102,9673,4446114145992,9
Trelleborg339,87229,9867,7439133939989,7
Upplands Väsby75,0968,3691,0438914224196,2
Falkenberg1108,89296,4826,7438673528080,4
Österåker312,40248,8179,6432933984492,0
Kungälv362,59210,0957,9432893167273,2
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50947,2180,4429884169097,0
Värmdö448,03437,2597,6420004041996,2
Piteå3086,95706,7522,9419043975094,9
Ängelholm420,06213,7450,9413363440483,2
Lerum258,617,552,940692804619,8
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,702,040,338955800,2
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,8310,2118,0373161461039,2
Hudiksvall2488,89457,7418,4372992254260,4
Härryda266,780,450,23710890,0
Västervik1871,56722,9638,6364382948280,9
Vellinge142,61131,1892,0352573459498,1
Strängnäs739,70563,7976,2346093015687,1
Mark929,2581,908,834218438612,8
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19242,4923,833722630518,7
Eslöv419,0648,3611,532878411112,5
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36243,7868,0327852633780,3
Danderyd26,4024,2191,7326533095394,8
Karlshamn488,68173,2235,4321302565779,9
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56147,1096,4305323045199,7
Ale316,5144,7114,1295491602154,2
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08189,6354,2294482577087,5
Ronneby825,34244,2529,6292072080871,2
Boden4007,86423,8310,6280422514289,7
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76240,6467,1277522147177,4
Ekerö217,68211,6797,2274062668297,4
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49490,2246,7270062379588,1
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47191,2581,2267552547495,2
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77318,0130,0259922057579,2
Köping604,55244,8840,5259502248386,6
Höganäs150,84137,4191,1258472514797,3
Stenungsund251,9162,8925,0258151582461,3
Härnösand1058,36102,769,7252691442657,1
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96186,6721,1246641600464,9
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59153,7211,223744393016,6
Staffanstorp106,82106,3199,5236002358799,9
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,030,02235320,0
Östhammar1475,281349,5691,5218222114796,9
Finspång1055,2823,952,321526393418,3
Kumla204,1840,6819,92133419159,0
Svedala218,0559,0627,120771616129,7
Tierp1547,781125,0772,7207441698881,9
Håbo143,75123,2585,7207371858889,6
Nybro1171,690,160,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8247,620,919846437922,1
Simrishamn391,36129,7833,2194851225762,9
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,1767,7613,818742221411,8
Kramfors1694,76239,9014,2186811243066,5
Timrå783,3096,5212,3179921033557,4
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31155,9284,1174371662895,4
Knivsta282,17235,1083,3173231597892,2
Klippan374,3269,4318,5172191004258,3
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83280,6039,016830954756,7
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0931,4558,116615787447,4
Kalix1807,67837,6346,3162231557896,0
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,70111,1065,1158431379687,1
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,7114,402,3156496133,9
Vimmerby1140,230,060,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,36129,7077,5155841288282,7
Åstorp92,2269,4075,3155281320385,0
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5875,8139,215408411226,7
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2842,8637,2152021023767,3
Orust386,52181,5847,015093810153,7
Mörbylånga666,79589,9688,5149161284286,1
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7970,1933,514614734550,3
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45118,4856,8145701032670,9
Östra Göinge431,9688,9120,614406449131,2
Söderköping673,85317,5347,114402999969,4
Svalöv387,3047,2912,213919388527,9
Arboga325,43236,2272,6139031230988,5
Heby1166,8160,495,2137559046,6
Lilla Edet316,2365,6420,813728800558,3
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,797,281,9134172541,9
Mönsterås599,46412,0468,7133951270294,8
Tomelilla395,9417,464,4133304123,1
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48205,6944,0130791068181,7
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,7199,91277312771100,0
Bromölla162,5088,6454,5126251220796,7
Tanum917,24245,4826,812606717256,9
Trosa209,73170,0181,1124471179694,8
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8854,4094,0116211160399,8
Åtvidaberg686,6210,201,5116171431,2
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65659,0197,1109301036594,8
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24212,5546,110861873180,4
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7658,1938,110424450643,2
Munkedal634,0147,877,610361262625,3
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76516,8756,09864962597,6
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64136,9810,09511248326,1
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98187,7887,39445936299,1
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,2750,5913,79099353038,8
Sotenäs138,2178,9457,19065746982,4
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65142,3470,28432809095,9
Älvsbyn1698,0414,090,88193260931,8
Valdemarsvik733,82377,5251,47809394150,5
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42247,5120,17132518372,7
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41194,6741,67063583782,6
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21391,7630,36784325047,9
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,170,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,400,0541510,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,072,020,1453410,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,5321,950,8337855116,3
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.