Kartor

Sverige vid 2,5 m havsnivåhöjning. Detta är en möjlig höjning till 2100 enligt NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration i USA) Global and Regional Sea Level Rise Scenarios for the United States 2017. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 2,5 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,232225,640,599951532723722,7
Stockholm187,173,411,8935619170331,8
Göteborg447,7629,166,5556640298755,4
Malmö156,8714,759,4328494245787,5
Uppsala2182,804,840,221455910820,5
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,8936,593,814742023411,6
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,013,451,014054740072,9
Norrköping1495,0553,233,613936350363,6
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,6160,542,612289240333,3
Lund427,230,000,011854200,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,120,11075381850,2
Eskilstuna1099,8718,481,710368411301,1
Gävle1613,3728,181,79978848254,8
Nacka95,122,652,89935927672,8
Halmstad1014,137,570,79853819682,0
Sundsvall3189,6113,950,49832530813,1
Södertälje525,1516,303,19463110591,1
Botkyrka194,172,831,5906758570,9
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,0729,696,5856934250,5
Kristianstad1246,2586,957,0831911903422,9
Kungsbacka606,6720,363,48044242705,3
Solna19,300,542,87812910911,4
Luleå2094,18121,765,87677072539,4
Järfälla53,810,330,6744121480,2
Skellefteå6802,8544,120,67226626963,7
Sollentuna52,640,260,5710235890,8
Täby60,720,871,46938612841,9
Kalmar956,9048,515,166571697010,5
Karlskrona1042,2145,534,4662621022415,4
Mölndal145,840,070,0644651670,3
Varberg868,7122,042,56186833075,3
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04100,275,05942032415,5
Gotland3134,05120,203,85800316852,9
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,4623,540,45596418533,3
Uddevalla637,697,491,25516427795,0
Nyköping1420,8436,252,65492428005,1
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,670,050,6477504300,9
Tyresö69,252,383,4471034370,9
Lidingö30,801,906,24685322954,9
Sigtuna327,405,091,64627411142,4
Landskrona140,289,286,644611704615,8
Trelleborg339,877,882,343913467210,6
Upplands Väsby75,090,801,1438914401,0
Falkenberg1108,896,140,64386713913,2
Österåker312,4022,957,34329329136,7
Kungälv362,5918,065,04328913423,1
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,5036,453,14298821865,1
Värmdö448,0353,8912,04200019144,6
Piteå3086,9553,551,74190436608,7
Ängelholm420,066,111,54133616514,0
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,120,2373162220,6
Hudiksvall2488,8923,640,93729911963,2
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,5663,053,43643815334,2
Vellinge142,6128,6220,135257975027,7
Strängnäs739,7032,474,43460913744,0
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,361,240,332785350,1
Danderyd26,401,395,33265317075,2
Karlshamn488,6814,152,93213013964,3
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,567,715,1305326382,1
Ale316,516,522,12954914705,0
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,088,052,3294486532,2
Ronneby825,3421,092,62920711273,9
Boden4007,862,380,1280421950,7
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,7618,435,12775213604,9
Ekerö217,6822,3910,32740621107,7
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,4937,003,52700619247,1
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,478,953,8267555402,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,7722,902,22599218867,3
Köping604,558,541,4259503911,5
Höganäs150,8411,377,52584715786,1
Stenungsund251,913,551,42581513535,2
Härnösand1058,367,800,72526911684,6
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,962,120,2246643361,4
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,527,9714,423887316113,2
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,820,090,12360010,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,2872,024,92182211885,4
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,000,02077100,0
Tierp1547,7830,542,0207443081,5
Håbo143,754,012,8207372011,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,823,160,1198465252,6
Simrishamn391,362,480,6194856073,1
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,7617,111,0186818364,5
Timrå783,308,961,1179924412,5
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,900,955,0176467964,5
Sölvesborg185,3130,2716,317437267015,3
Knivsta282,173,181,1173231370,8
Klippan374,321,610,417219300,2
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,170,31661550,0
Kalix1807,6753,212,916223162810,0
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,705,253,115843760,5
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3610,976,6155849516,1
Åstorp92,220,630,715528530,3
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,581,390,715408860,6
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,000,01520200,0
Orust386,5214,493,7150936374,2
Mörbylånga666,7930,844,614916160710,8
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,792,441,2146142231,5
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,459,104,4145709086,2
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,8532,534,8144022982,1
Svalöv387,300,020,01391900,0
Arboga325,430,960,3139032421,7
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,232,420,8137283532,6
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,4633,875,713395271020,2
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,4814,793,2130797986,1
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,745,1019,812773209316,4
Bromölla162,502,171,3126251511,2
Tanum917,2418,512,0126063903,1
Trosa209,7313,376,4124479587,7
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,396,9919,811921166013,9
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,885,7810,011621140112,1
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,6552,017,71093010729,8
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,760,400,310424220,2
Munkedal634,011,400,210361590,6
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,7627,243,098644754,8
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,645,690,495111071,1
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,989,934,694455575,9
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,000,0909900,0
Sotenäs138,216,664,890657928,7
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,6517,778,884326417,6
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,8232,214,478091802,3
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,4222,961,971326018,4
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,417,241,570635467,7
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,2111,940,96784851,3
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.