Kartor

Sverige vid 45,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 60% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 45,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2344547,6510,99995153594233159,5
Stockholm187,17171,8491,893561986944492,9
Göteborg447,76275,2561,555664038232468,7
Malmö156,87153,6698,032849432566699,1
Uppsala2182,801710,5978,421455920912097,5
Linköping1427,44112,217,91558172677617,2
Västerås957,89679,5270,914742014279996,9
Örebro1373,15574,6941,914663112092782,5
Helsingborg344,01223,8965,114054711796283,9
Norrköping1495,05837,8856,013936312336788,5
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61739,5531,912289210612086,4
Lund427,23221,1251,81185426456054,5
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0161,1746,71075387672171,3
Eskilstuna1099,87783,7071,31036849968096,1
Gävle1613,37592,3236,7997888981990,0
Nacka95,1275,9379,8993598000180,5
Halmstad1014,13333,2932,9985388756888,9
Sundsvall3189,61245,407,7983255114952,0
Södertälje525,15346,4566,0946315653559,7
Botkyrka194,1792,4747,6906756026766,5
Karlstad1150,527,190,69019810131,1
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07351,5876,8856934823056,3
Kristianstad1246,25747,8660,0831917721492,8
Kungsbacka606,67311,7351,4804427087488,1
Solna19,3019,2599,7781297781299,6
Luleå2094,181300,3262,1767707521998,0
Järfälla53,8147,8388,9744126929993,1
Skellefteå6802,851001,1914,7722665354974,1
Sollentuna52,6449,1593,4710236781795,5
Täby60,7259,3997,8693866769097,6
Kalmar956,90675,5870,6665716465697,1
Karlskrona1042,21396,0338,0662625574384,1
Mölndal145,8444,9530,8644654006762,2
Varberg868,71398,1945,8618685589990,4
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041950,9996,8594205898599,3
Gotland3134,052632,4484,0580033976168,5
Trollhättan409,8833,468,2577531111019,2
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46357,575,6559643115855,7
Uddevalla637,69147,0223,1551642656548,2
Nyköping1420,84967,5168,1549245218995,0
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,53144,3411,451667806215,6
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,6699,9477504769699,9
Tyresö69,2547,5968,7471033340270,9
Lidingö30,8030,0097,4468534534296,8
Sigtuna327,40314,9896,2462744457796,3
Landskrona140,28107,8676,9446114167993,4
Trelleborg339,87265,0578,0439134047992,2
Upplands Väsby75,0971,7395,5438914326698,6
Falkenberg1108,89322,2829,1438673629082,7
Österåker312,40271,4686,9432934164396,2
Kungälv362,59228,7363,1432893445879,6
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,501006,7185,4429884229398,4
Värmdö448,03444,5899,2420004137898,5
Piteå3086,95758,9024,6419044024796,0
Ängelholm420,06222,7053,0413363595587,0
Lerum258,619,433,640692939023,1
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,618,801,3392352970,8
Vänersborg642,7015,642,43895515333,9
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,8311,6720,5373161692445,4
Hudiksvall2488,89522,4121,0372992505867,2
Härryda266,781,360,537108350,1
Västervik1871,56797,0742,6364383014282,7
Vellinge142,61138,7297,3352573512599,6
Strängnäs739,70612,6082,8346093215492,9
Mark929,2597,7510,534218597017,4
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19372,9936,6337221111032,9
Eslöv419,0664,7315,432878478914,6
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36275,0776,8327852960490,3
Danderyd26,4025,5196,6326533213598,4
Karlshamn488,68196,0140,1321302698984,0
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56150,6998,8305323049999,9
Ale316,5152,4916,6295491776860,1
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08219,2262,6294482682291,1
Ronneby825,34278,2133,7292072309179,1
Boden4007,86497,3212,4280422586392,2
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76269,5475,1277522356784,9
Ekerö217,68215,1498,8274062714599,0
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49541,4851,6270062402389,0
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47208,8088,7267552649499,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77360,1133,9259922103780,9
Köping604,55266,2144,0259502292788,4
Höganäs150,84140,1492,9258472537698,2
Stenungsund251,9172,2428,7258151790269,3
Härnösand1058,36119,0411,2252691606863,6
Kristinehamn753,126,700,924671870,4
Laholm882,96218,0724,7246641740870,6
Mariestad601,186,261,0242151260,5
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59194,0214,123744525622,1
Staffanstorp106,82106,82100,02360023600100,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,8510,660,922353530,2
Östhammar1475,281417,9896,1218222162299,1
Finspång1055,2840,123,821526659730,6
Kumla204,1868,0933,321334643530,2
Svedala218,0580,6137,020771703833,9
Tierp1547,781298,8383,9207441814987,5
Håbo143,75134,7193,7207371988295,9
Nybro1171,694,260,420311220,1
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8258,851,119846507325,6
Simrishamn391,36161,9041,4194851315367,5
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,1795,7819,518742400121,3
Kramfors1694,76271,2516,0186811328571,1
Timrå783,30106,0313,5179921126362,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31160,7286,7174371694597,2
Knivsta282,17264,8393,9173231710498,7
Klippan374,32102,3327,3172191245972,4
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83369,1451,4168301138967,7
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0936,6267,716615997260,0
Kalix1807,67934,7951,7162231583997,6
Höör290,850,060,01619200,0
Hallstahammar170,70115,8967,9158431444391,2
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,151,082,8157252061,3
Hallsberg636,7118,833,0156498275,3
Vimmerby1140,230,210,01563600,0
Säffle1259,814,100,315633980,6
Tjörn167,36138,5782,8155841369187,9
Åstorp92,2270,7276,7155281359987,6
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5891,7647,415408500032,5
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2846,6940,5152021085471,4
Orust386,52206,8253,515093908960,2
Mörbylånga666,79638,4595,7149161406294,3
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7976,1936,314614790754,1
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45132,5363,6145701159279,6
Östra Göinge431,96105,9624,514406652245,3
Söderköping673,85362,4353,8144021095576,1
Svalöv387,3057,7014,913919415829,9
Arboga325,43263,6981,0139031270791,4
Heby1166,81132,5011,413755286020,8
Lilla Edet316,2373,3123,213728864062,9
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,7916,374,21341713139,8
Mönsterås599,46454,2175,8133951295596,7
Tomelilla395,9422,805,8133305724,3
Götene404,540,900,213275320,2
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48228,7048,9130791122285,8
Åmål481,121,030,2128011150,9
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,74100,01277312773100,0
Bromölla162,5092,5957,0126251228197,3
Tanum917,24277,7630,312606794563,0
Trosa209,73183,9787,7124471211797,3
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8856,3697,41162111620100,0
Åtvidaberg686,6218,242,7116172181,9
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65674,1599,3109301068597,8
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24266,1257,710861966489,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,070,01066510,0
Nykvarn152,7682,1653,810424689466,1
Munkedal634,0156,068,810361306629,6
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76604,6365,59864974098,7
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64158,6111,69511299831,5
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98206,5896,19445942499,8
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,880,29323120,1
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,2784,7122,99099521857,3
Sotenäs138,2187,8963,69065797287,9
Grums386,381,380,49063390,4
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65158,2078,18432821097,4
Älvsbyn1698,0423,281,48193416350,8
Valdemarsvik733,82427,9258,37809467559,9
Lekeberg463,1612,522,77636971,3
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42269,1221,97132522173,2
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41214,2345,77063590383,6
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21451,9935,06784392957,9
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,112,410,36080170,3
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,710,3572110,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,710,0541520,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,540,2530760,1
Jokkmokk17614,320,050,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,079,100,44534841,9
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,5362,172,23378146643,4
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.