Kartor

Sverige vid 0,0 m havsnivåhöjning. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 0,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,230,000,0999515300,0
Stockholm187,170,000,093561900,0
Göteborg447,760,000,055664000,0
Malmö156,870,000,032849400,0
Uppsala2182,800,000,021455900,0
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,890,000,014742000,0
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,010,000,014054700,0
Norrköping1495,050,000,013936300,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,610,000,012289200,0
Lund427,230,000,011854200,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,000,010753800,0
Eskilstuna1099,870,000,010368400,0
Gävle1613,370,000,09978800,0
Nacka95,120,000,09935900,0
Halmstad1014,130,000,09853800,0
Sundsvall3189,610,000,09832500,0
Södertälje525,150,000,09463100,0
Botkyrka194,170,000,09067500,0
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,070,000,08569300,0
Kristianstad1246,250,000,08319100,0
Kungsbacka606,670,000,08044200,0
Solna19,300,000,07812900,0
Luleå2094,180,000,07677000,0
Järfälla53,810,000,07441200,0
Skellefteå6802,850,000,07226600,0
Sollentuna52,640,000,07102300,0
Täby60,720,000,06938600,0
Kalmar956,900,000,06657100,0
Karlskrona1042,210,000,06626200,0
Mölndal145,840,000,06446500,0
Varberg868,710,000,06186800,0
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,040,000,05942000,0
Gotland3134,050,000,05800300,0
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,460,000,05596400,0
Uddevalla637,690,000,05516400,0
Nyköping1420,840,000,05492400,0
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,670,000,04775000,0
Tyresö69,250,000,04710300,0
Lidingö30,800,000,04685300,0
Sigtuna327,400,000,04627400,0
Landskrona140,280,000,04461100,0
Trelleborg339,870,000,04391300,0
Upplands Väsby75,090,000,04389100,0
Falkenberg1108,890,000,04386700,0
Österåker312,400,000,04329300,0
Kungälv362,590,000,04328900,0
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,500,000,04298800,0
Värmdö448,030,000,04200000,0
Piteå3086,950,000,04190400,0
Ängelholm420,060,000,04133600,0
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,000,03731600,0
Hudiksvall2488,890,000,03729900,0
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,560,000,03643800,0
Vellinge142,610,000,03525700,0
Strängnäs739,700,000,03460900,0
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,360,000,03278500,0
Danderyd26,400,000,03265300,0
Karlshamn488,680,000,03213000,0
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,560,000,03053200,0
Ale316,510,000,02954900,0
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,080,000,02944800,0
Ronneby825,340,000,02920700,0
Boden4007,860,000,02804200,0
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,760,000,02775200,0
Ekerö217,680,000,02740600,0
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,490,000,02700600,0
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,470,000,02675500,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,770,000,02599200,0
Köping604,550,000,02595000,0
Höganäs150,840,000,02584700,0
Stenungsund251,910,000,02581500,0
Härnösand1058,360,000,02526900,0
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,960,000,02466400,0
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,520,000,02388700,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,820,000,02360000,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,280,000,02182200,0
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,000,02077100,0
Tierp1547,780,000,02074400,0
Håbo143,750,000,02073700,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,820,000,01984600,0
Simrishamn391,360,000,01948500,0
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,760,000,01868100,0
Timrå783,300,000,01799200,0
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,900,000,01764600,0
Sölvesborg185,310,000,01743700,0
Knivsta282,170,000,01732300,0
Klippan374,320,000,01721900,0
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,000,01661500,0
Kalix1807,670,000,01622300,0
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,700,000,01584300,0
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,360,000,01558400,0
Åstorp92,220,000,01552800,0
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,580,000,01540800,0
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,000,01520200,0
Orust386,520,000,01509300,0
Mörbylånga666,790,000,01491600,0
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,790,000,01461400,0
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,450,000,01457000,0
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,850,000,01440200,0
Svalöv387,300,000,01391900,0
Arboga325,430,000,01390300,0
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,230,000,01372800,0
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,460,000,01339500,0
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,480,000,01307900,0
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,740,000,01277300,0
Bromölla162,500,000,01262500,0
Tanum917,240,000,01260600,0
Trosa209,730,000,01244700,0
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,390,000,01192100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,880,000,01162100,0
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,650,000,01093000,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,760,000,01042400,0
Munkedal634,010,000,01036100,0
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,760,000,0986400,0
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,640,000,0951100,0
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,980,000,0944500,0
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,000,0909900,0
Sotenäs138,210,000,0906500,0
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,650,000,0843200,0
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,820,000,0780900,0
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,420,000,0713200,0
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,410,000,0706300,0
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,210,000,0678400,0
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.