Kartor

Sverige vid 60,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 90% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 60,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2358887,0214,59995153693305869,4
Stockholm187,17185,2299,093561992894599,3
Göteborg447,76317,5070,955664044278079,5
Malmö156,87156,86100,0328494328481100,0
Uppsala2182,802042,4993,621455921368099,6
Linköping1427,44211,8814,81558175640236,2
Västerås957,89861,1089,914742014716799,8
Örebro1373,15877,1763,914663113857894,5
Helsingborg344,01308,5189,714054713979199,5
Norrköping1495,05972,1165,013936313104094,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61917,5139,612289211325792,2
Lund427,23284,7966,71185428546372,1
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,01100,0176,310753810207994,9
Eskilstuna1099,87971,7688,410368410281199,2
Gävle1613,37973,0560,3997889617096,4
Nacka95,1292,7597,5993599753198,2
Halmstad1014,13437,8743,2985389343894,8
Sundsvall3189,61332,8610,4983256298664,1
Södertälje525,15455,7086,8946318461989,4
Botkyrka194,17148,8276,6906758146989,8
Karlstad1150,52237,7220,7901985748063,7
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07417,3091,1856937773690,7
Kristianstad1246,25818,3865,7831917883494,8
Kungsbacka606,67380,8962,8804427593694,4
Solna19,3019,2899,9781297801299,9
Luleå2094,181452,3869,4767707593698,9
Järfälla53,8153,4699,3744127406399,5
Skellefteå6802,851346,2119,8722665916781,9
Sollentuna52,6452,4799,7710237095399,9
Täby60,7260,6699,96938669383100,0
Kalmar956,90786,5182,2665716537098,2
Karlskrona1042,21486,4446,7662625944589,7
Mölndal145,8470,2348,2644654913276,2
Varberg868,71481,1155,4618685819894,1
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,042008,5799,6594205938599,9
Gotland3134,053042,3597,1580035673097,8
Trollhättan409,88110,2026,9577534401976,2
Falun2040,130,010,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46487,847,7559643843168,7
Uddevalla637,69213,9433,5551643325860,3
Nyköping1420,841253,3388,2549245399398,3
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,53264,5720,9516672891056,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,67100,04775047750100,0
Tyresö69,2563,6892,0471034599197,6
Lidingö30,8030,79100,04685346852100,0
Sigtuna327,40327,39100,04627446274100,0
Landskrona140,28124,9789,1446114268195,7
Trelleborg339,87321,7594,7439134346699,0
Upplands Väsby75,0974,7699,64389143891100,0
Falkenberg1108,89399,1236,0438673826887,2
Österåker312,40307,6098,5432934321499,8
Kungälv362,59271,1574,8432893970291,7
Motala983,4949,785,1432583620,8
Enköping1178,501115,1794,6429884279299,5
Värmdö448,03447,99100,04200041981100,0
Piteå3086,95895,2729,0419044109598,1
Ängelholm420,06246,4958,7413363805092,1
Lerum258,6125,059,7406921481636,4
Alingsås472,032,780,6400459812,4
Lidköping695,61310,0444,6392352903574,0
Vänersborg642,70117,1418,2389552677568,7
Sandviken1166,4059,965,1389493390,9
Partille56,8315,2226,8373162036754,6
Hudiksvall2488,89719,3628,9372993079882,6
Härryda266,7811,104,237108402510,8
Västervik1871,561007,5353,8364383144886,3
Vellinge142,61142,0799,63525735242100,0
Strängnäs739,70690,9193,4346093447099,6
Mark929,25154,2616,6342181332238,9
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19759,1674,4337223208495,1
Eslöv419,06135,5832,432878775123,6
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36342,2495,5327853264599,6
Danderyd26,4026,40100,03265332653100,0
Karlshamn488,68270,9355,4321302987793,0
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56152,51100,03053230531100,0
Ale316,5183,9126,5295492215775,0
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08305,3487,2294482863397,2
Ronneby825,34373,9345,3292072635690,2
Boden4007,86732,6418,3280422685495,8
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76330,7892,2277522715997,9
Ekerö217,68217,62100,02740627403100,0
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49694,7666,2270062462291,2
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,3532,921,826929452316,8
Upplands-Bro235,47235,0399,82675526753100,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,0651,743,126054802630,8
Söderhamn1060,77504,1047,5259922273287,5
Köping604,55354,4158,6259502434693,8
Höganäs150,84143,8495,4258472562299,1
Stenungsund251,9195,2737,8258152161483,7
Härnösand1058,36176,2116,6252691945877,0
Kristinehamn753,12236,9431,5246711436658,2
Laholm882,96307,9834,9246642075584,2
Mariestad601,18176,8029,4242151370556,6
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59336,1224,423744763832,2
Staffanstorp106,82106,82100,02360023600100,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,720,12316100,0
Sala1166,85253,5121,7223531348060,3
Östhammar1475,281470,8699,72182221817100,0
Finspång1055,28320,2130,3215261558072,4
Kumla204,18160,9678,8213342023194,8
Svedala218,05164,5875,5207711984295,5
Tierp1547,781534,7999,2207442071499,9
Håbo143,75143,72100,02073720731100,0
Nybro1171,6950,404,3203113771,9
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8286,071,619846789239,8
Simrishamn391,36232,2359,3194851600582,1
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,040,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,17153,2531,1187421114159,4
Kramfors1694,76361,5721,3186811503480,5
Timrå783,30133,3917,0179921319673,3
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31167,6390,5174371726599,0
Knivsta282,17282,16100,01732317323100,0
Klippan374,32195,6752,3172191562590,7
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83573,8679,8168301450686,2
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0949,6891,8166151572494,6
Kalix1807,671137,0462,9162231606899,0
Höör290,8519,496,71619211116,9
Hallstahammar170,70146,9486,1158431563898,7
Vara696,930,060,01578810,0
Hammarö39,1538,1597,4157251502195,5
Hallsberg636,7159,529,315649769749,2
Vimmerby1140,235,270,515636250,2
Säffle1259,81336,4826,715633684243,8
Tjörn167,36156,1193,3155841513197,1
Åstorp92,2274,5580,8155281405390,5
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,58137,7971,2154081243180,7
Hörby419,416,241,5152832521,6
Bjuv115,2857,6750,0152021133974,6
Orust386,52271,6170,3150931188078,7
Mörbylånga666,79666,79100,01491614916100,0
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7991,3343,514614955765,4
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45167,6180,4145701347892,5
Östra Göinge431,96175,8440,714406967467,2
Söderköping673,85477,9370,9144021286989,4
Svalöv387,3096,7125,013919769255,3
Arboga325,43310,8495,5139031330895,7
Heby1166,81531,6545,613755842461,2
Lilla Edet316,23100,7431,9137281016174,0
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,7945,4711,713417519738,7
Mönsterås599,46525,8387,7133951327899,1
Tomelilla395,9457,9814,613330156211,7
Götene404,5457,5414,213275214316,1
Osby576,240,910,21314960,0
Strömstad467,48290,6362,2130791206092,2
Åmål481,1287,3618,212801659251,5
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,74100,01277312773100,0
Bromölla162,50103,6563,8126251241898,4
Tanum917,24363,8739,712606990178,5
Trosa209,73207,0098,7124471243399,9
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,736,151,711800210,2
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8857,88100,01162111621100,0
Åtvidaberg686,6248,987,1116174724,1
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,1824,507,011451363531,7
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,270,01095420,0
Borgholm678,65678,65100,01093010930100,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24394,7585,6108611073698,8
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,493,010,510665670,6
Nykvarn152,76136,2389,2104241016897,5
Munkedal634,0190,3314,210361502148,5
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,8110,553,1100596756,7
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,970,39958250,3
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,240,0994090,1
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76800,5186,89864984899,8
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64231,3716,99511473949,8
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,170,0949560,1
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98214,98100,094459445100,0
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,80170,9233,19323534257,3
Bollebygd263,191,570,691024515,0
Vingåker370,27210,7356,99099736380,9
Sotenäs138,21110,6680,19065868895,8
Grums386,3864,7216,89063324635,8
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65195,7396,68432841099,7
Älvsbyn1698,0473,324,38193544266,4
Valdemarsvik733,82562,4076,67809668885,6
Lekeberg463,1675,4816,37636156120,4
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,020,0733820,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42327,1926,67132535875,1
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41267,2457,17063620587,9
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21591,6145,86784554381,7
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,1130,614,160801752,9
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,120,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,6891,0334,45721342459,8
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,120,1562010,0
Ragunda2511,141,520,1541550,1
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,8937,0711,85307113421,4
Jokkmokk17614,323,500,05105180,4
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,07106,164,54534148332,7
Skinnskatteberg659,430,410,1442920,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,53172,126,23378232168,7
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.