Kartor

Sverige vid 5,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om det västantarktiska istäcket smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 5,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,234713,941,299951537147437,2
Stockholm187,1711,216,0935619648226,9
Göteborg447,7661,1913,75566406381911,5
Malmö156,8734,2021,83284948919127,2
Uppsala2182,8013,270,621455953722,5
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,8970,307,314742087976,0
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,017,992,314054784876,0
Norrköping1495,0588,285,9139363107727,7
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61135,995,912289283846,8
Lund427,230,130,011854200,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,320,21075386230,6
Eskilstuna1099,8750,404,610368429422,8
Gävle1613,3763,964,0997881247012,5
Nacka95,125,325,69935955485,6
Halmstad1014,1322,222,2985381142411,6
Sundsvall3189,6129,100,99832569637,1
Södertälje525,1531,266,09463126562,8
Botkyrka194,177,023,69067525452,8
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,0755,2612,1856937900,9
Kristianstad1246,25157,9512,7831913574043,0
Kungsbacka606,6745,667,5804421299516,2
Solna19,302,2311,67812959467,6
Luleå2094,18259,6212,4767702107527,5
Järfälla53,811,031,9744127241,0
Skellefteå6802,85103,781,57226660628,4
Sollentuna52,641,382,67102318802,6
Täby60,721,622,76938623903,4
Kalmar956,9098,4110,3665711819327,3
Karlskrona1042,2181,857,9662621785526,9
Mölndal145,842,271,66446543986,8
Varberg868,7146,155,361868732111,8
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,04193,079,659420629810,6
Gotland3134,05298,209,55800344367,6
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,4643,910,75596439377,0
Uddevalla637,6914,272,25516444048,0
Nyköping1420,8466,284,754924586810,7
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,670,495,74775030536,4
Tyresö69,254,276,2471037821,7
Lidingö30,803,2910,74685339718,5
Sigtuna327,4013,894,24627424745,3
Landskrona140,2816,4511,7446111520534,1
Trelleborg339,8724,627,2439131407032,0
Upplands Väsby75,094,465,94389134697,9
Falkenberg1108,8918,801,743867512811,7
Österåker312,4042,4013,643293607314,0
Kungälv362,5932,749,04328928176,5
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,5086,737,442988762817,7
Värmdö448,03102,7822,942000425410,1
Piteå3086,95118,903,9419041097726,2
Ängelholm420,0619,464,641336561513,6
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,460,8373166991,9
Hudiksvall2488,8952,682,13729930108,1
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,56109,945,93643828027,7
Vellinge142,6150,7435,6352572103759,7
Strängnäs739,7066,919,034609398511,5
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,365,451,5327852120,6
Danderyd26,402,7010,232653339410,4
Karlshamn488,6826,065,332130366411,4
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,5618,3512,03053221377,0
Ale316,5111,793,729549302710,2
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,0831,258,929448531218,0
Ronneby825,3437,314,52920726889,2
Boden4007,866,970,2280424361,6
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,7634,919,72775223128,3
Ekerö217,6846,6521,427406433615,8
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,4972,876,927006400314,8
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,4720,458,72675514375,4
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,7745,964,325992406815,7
Köping604,5518,513,12595024869,6
Höganäs150,8431,4320,825847817931,6
Stenungsund251,917,282,92581523249,0
Härnösand1058,3614,621,425269268510,6
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,967,980,92466413535,5
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5216,7930,223887849635,6
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,820,760,723600200,1
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,28164,0311,121822283013,0
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,000,02077100,0
Tierp1547,7871,254,6207447783,8
Håbo143,759,616,72073711695,6
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,824,880,1198467253,7
Simrishamn391,367,521,91948513817,1
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,7635,292,118681191810,3
Timrå783,3017,272,2179929005,0
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,904,1922,217646375321,3
Sölvesborg185,3150,0327,017437523630,0
Knivsta282,1710,073,6173234342,5
Klippan374,323,510,917219510,3
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,390,716615100,1
Kalix1807,67109,616,116223363522,4
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7010,206,0158432141,4
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,3621,5912,915584194512,5
Åstorp92,222,733,0155281070,7
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,583,661,9154082771,8
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,000,01520200,0
Orust386,5227,787,21509312228,1
Mörbylånga666,7970,8110,614916275518,5
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,796,813,2146148125,6
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4517,238,314570163111,2
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,8557,068,514402165011,5
Svalöv387,300,170,01391930,0
Arboga325,435,251,61390310147,3
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,235,651,8137287865,7
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,4667,1611,213395568042,4
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,4828,646,113079171013,1
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7410,1439,412773506539,7
Bromölla162,506,073,7126253733,0
Tanum917,2434,823,8126067646,1
Trosa209,7326,9712,912447235818,9
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3912,8736,411921319126,8
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8810,3317,811621256422,1
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65154,3222,710930266724,4
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,761,080,710424590,6
Munkedal634,013,420,5103611501,4
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,7657,956,39864177218,0
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,6412,510,995112272,4
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,9824,1011,29445248726,3
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,000,0909900,0
Sotenäs138,2112,469,09065133014,7
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,6536,2117,98432109613,0
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,8260,108,278093304,2
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,4259,854,97132164223,0
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,4116,033,4706396713,7
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,2129,122,367843304,9
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.