Kartor

Sverige vid 55,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 80% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 55,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2354229,9313,39995153669382267,0
Stockholm187,17182,8797,793561991878298,2
Göteborg447,76303,2967,755664042429976,2
Malmö156,87156,5599,8328494328359100,0
Uppsala2182,801950,3189,321455921262199,1
Linköping1427,44179,4312,61558174719130,3
Västerås957,89808,7484,414742014686099,6
Örebro1373,15806,7158,714663113432491,6
Helsingborg344,01289,6684,214054713788498,1
Norrköping1495,05931,8962,313936312952792,9
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61858,8637,112289211135090,6
Lund427,23263,1961,61185427930866,9
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0188,6167,61075389616389,4
Eskilstuna1099,87918,0083,510368410223398,6
Gävle1613,37798,9949,5997889429794,5
Nacka95,1289,0693,6993599476795,4
Halmstad1014,13401,1839,6985389184193,2
Sundsvall3189,61301,769,5983255947860,5
Södertälje525,15423,4280,6946317808782,5
Botkyrka194,17130,4767,2906757632684,2
Karlstad1150,52178,5915,5901984989155,3
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07396,4386,5856936850179,9
Kristianstad1246,25798,8264,1831917841094,3
Kungsbacka606,67358,4159,1804427460392,7
Solna19,3019,2899,9781297797999,8
Luleå2094,181407,3467,2767707573198,6
Järfälla53,8152,3597,3744127346898,7
Skellefteå6802,851240,4418,2722665797180,2
Sollentuna52,6452,0198,8710237078199,7
Täby60,7260,6399,96938669361100,0
Kalmar956,90756,5179,1665716524498,0
Karlskrona1042,21455,9843,8662625799887,5
Mölndal145,8461,6842,3644654640372,0
Varberg868,71452,5352,1618685753093,0
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041997,4199,1594205929899,8
Gotland3134,052960,5194,5580035345192,2
Trollhättan409,8884,8020,7577533647063,1
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46445,377,0559643634965,0
Uddevalla637,69189,4129,7551643088556,0
Nyköping1420,841179,1983,0549245365997,7
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,53225,4917,8516672298544,5
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,678,67100,04775047750100,0
Tyresö69,2559,9686,6471034409193,6
Lidingö30,8030,7799,9468534681799,9
Sigtuna327,40327,25100,0462744623699,9
Landskrona140,28119,1885,0446114231294,8
Trelleborg339,87309,9291,2439134303198,0
Upplands Väsby75,0974,3999,1438914385599,9
Falkenberg1108,89373,2133,7438673775286,1
Österåker312,40300,3896,2432934299899,3
Kungälv362,59258,3171,2432893834488,6
Motala983,495,930,643258240,1
Enköping1178,501087,6092,3429884270399,3
Värmdö448,03447,89100,0420004193699,8
Piteå3086,95854,5327,7419044094297,7
Ängelholm420,06237,8056,6413363756590,9
Lerum258,6116,516,4406921277831,4
Alingsås472,030,140,040045330,1
Lidköping695,61208,3830,0392352590866,0
Vänersborg642,7086,2613,4389552373860,9
Sandviken1166,401,210,138949340,1
Partille56,8314,0024,6373161925551,6
Hudiksvall2488,89659,6526,5372992921178,3
Härryda266,786,572,53710820745,6
Västervik1871,56933,7149,9364383096485,0
Vellinge142,61141,4899,2352573522699,9
Strängnäs739,70671,7890,8346093425699,0
Mark929,25132,8414,3342181071431,3
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,19644,3863,2337223005989,1
Eslöv419,06110,0026,232878578217,6
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36324,6690,6327853243798,9
Danderyd26,4026,3799,93265332638100,0
Karlshamn488,68250,1251,2321302929991,2
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56152,4399,93053230529100,0
Ale316,5172,2022,8295492075470,2
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08281,7980,5294482812095,5
Ronneby825,34342,4841,5292072571288,0
Boden4007,86652,2116,3280422663395,0
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76314,2587,6277522647595,4
Ekerö217,68217,4399,9274062738099,9
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49643,8661,3270062436990,2
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,3517,721,0269299693,6
Upplands-Bro235,47232,4398,7267552673099,9
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,0625,541,526054466217,9
Söderhamn1060,77448,6642,3259922202584,7
Köping604,55326,2554,0259502383291,8
Höganäs150,84142,9494,8258472557899,0
Stenungsund251,9187,9434,9258152073180,3
Härnösand1058,36157,0914,8252691867273,9
Kristinehamn753,12185,9524,7246711085644,0
Laholm882,96285,8132,4246642017681,8
Mariestad601,18120,4520,024215895437,0
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,59290,5521,123744699029,4
Staffanstorp106,82106,82100,02360023600100,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,85130,6211,222353890239,8
Östhammar1475,281464,4299,32182221813100,0
Finspång1055,28191,2318,1215261309060,8
Kumla204,18129,2063,3213341852186,8
Svedala218,05142,4265,3207711859289,5
Tierp1547,781500,1496,9207442034698,1
Håbo143,75143,2899,7207372052099,0
Nybro1171,6931,832,7203111770,9
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8277,451,419846711435,8
Simrishamn391,36212,9154,4194851528278,4
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,17138,0428,0187421001153,4
Kramfors1694,76331,0919,5186811454077,8
Timrå783,30123,7015,8179921260070,0
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31166,1289,6174371720798,7
Knivsta282,17280,8199,51732317323100,0
Klippan374,32166,8344,6172191512787,9
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83516,2371,8168301380682,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0946,0985,2166151442986,8
Kalix1807,671080,8359,8162231603798,9
Höör290,855,281,8161922321,4
Hallstahammar170,70128,4575,2158431536897,0
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,1533,1784,7157251225077,9
Hallsberg636,7146,197,315649668642,7
Vimmerby1140,233,300,315636180,1
Säffle1259,81211,2716,815633327520,9
Tjörn167,36151,6790,6155841488795,5
Åstorp92,2273,7279,9155281392989,7
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,58125,7865,0154081046567,9
Hörby419,411,290,315283550,4
Bjuv115,2852,8445,8152021115473,4
Orust386,52251,9665,2150931101973,0
Mörbylånga666,79666,79100,01491614916100,0
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7985,2740,614614881460,3
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,45158,0475,8145701307189,7
Östra Göinge431,96147,7834,214406842058,4
Söderköping673,85439,3865,2144021230485,4
Svalöv387,3082,7221,413919595642,8
Arboga325,43298,5391,7139031312794,4
Heby1166,81340,1229,113755662048,1
Lilla Edet316,2391,1628,813728968570,5
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,7936,699,413417382128,5
Mönsterås599,46504,5184,2133951319398,5
Tomelilla395,9440,5310,2133309747,3
Götene404,5434,808,613275137310,3
Osby576,240,250,01314920,0
Strömstad467,48271,5158,1130791186590,7
Åmål481,1256,1611,712801404231,6
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,74100,01277312773100,0
Bromölla162,50100,5461,9126251238498,1
Tanum917,24336,3936,712606941674,7
Trosa209,73202,7396,7124471240299,6
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,39100,01192111921100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,734,221,211800120,1
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8857,8599,91162111621100,0
Åtvidaberg686,6236,355,3116173663,2
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,1810,563,011451121910,6
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65678,65100,01093010930100,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24361,2878,3108611059897,6
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,491,710,310665370,3
Nykvarn152,76123,3380,710424971693,2
Munkedal634,0178,7712,410361433541,8
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76746,0980,99864981899,5
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64207,0315,19511420544,2
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98214,98100,094459445100,0
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,80105,8820,59323334535,9
Bollebygd263,190,450,29102370,4
Vingåker370,27162,9044,09099681974,9
Sotenäs138,21103,9375,29065852394,0
Grums386,3837,719,89063229325,3
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65186,7692,28432837199,3
Älvsbyn1698,0453,623,28193514162,7
Valdemarsvik733,82520,9271,07809605277,5
Lekeberg463,1645,399,8763683010,9
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42310,8625,37132530574,4
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41245,0752,37063605485,7
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21551,4842,76784525677,5
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,1114,421,96080751,2
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,6858,0621,9572179213,8
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,141,330,1541540,1
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,8927,348,7530781015,3
Jokkmokk17614,322,480,05105150,3
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,0775,503,24534115325,4
Skinnskatteberg659,430,150,0442910,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,53132,434,83378208361,7
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.