Kartor

Sverige vid 1,0 m havsnivåhöjning. Detta är en trolig höjning till 2100 enligt IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) Fifth Assessment Report - Climate Change 2013, Chapter 13: Sea Level Change. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


När?

Beroende på vilken metod som används så kan tiden när 1,0 m havsnivå uppskattas nås variera mycket. Här är några exempel baserade på linjär extrapolation av den genomsnittliga havsnivåhöjningen sedan det senaste istidsmaximum, ungefär 135 m på 21.000 år (Postglacial), och på extrapolation av kurvor anpassade till NASA:s satellitdata 1993-2018, angivande Metod, determinationskoefficient (R2), År CE/e.Kr.,Nedre och Övre 99,9% konfidensintervallsgränser i år, med användande av Linjär, Kvadratisk, Kubisk och Exponentiell regression.

MetodR2ÅrNedreÖvre
Postglacial-2156--
Linjär0,975231023052315
Kvadratisk0,985211921142126
Kubisk0,987206420602070
Exponentiell0,985208920882091

Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 1,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,23633,760,29995153546130,5
Stockholm187,170,550,393561914460,2
Göteborg447,766,161,455664041810,8
Malmö156,874,202,732849447321,4
Uppsala2182,800,480,02145591490,1
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,895,850,6147420810,1
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,010,490,11405473630,3
Norrköping1495,0521,681,51393638900,6
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,6114,350,612289216751,4
Lund427,230,000,011854200,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,010,0107538300,0
Eskilstuna1099,870,440,0103684440,0
Gävle1613,376,590,4997887720,8
Nacka95,120,700,7993595420,5
Halmstad1014,131,130,1985382170,2
Sundsvall3189,614,390,1983258190,8
Södertälje525,155,281,0946313480,4
Botkyrka194,170,510,3906751100,1
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,079,612,1856931520,2
Kristianstad1246,2540,043,283191913911,0
Kungsbacka606,675,490,9804427751,0
Solna19,300,070,478129940,1
Luleå2094,1827,211,37677010901,4
Järfälla53,810,000,07441200,0
Skellefteå6802,859,200,1722662790,4
Sollentuna52,640,060,1710231200,2
Täby60,720,230,4693863240,5
Kalmar956,9020,092,16657121033,2
Karlskrona1042,2116,551,66626226244,0
Mölndal145,840,010,06446570,0
Varberg868,716,880,8618684030,7
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,0435,041,7594209991,7
Gotland3134,0529,670,9580034620,8
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,466,900,1559645070,9
Uddevalla637,692,190,3551643760,7
Nyköping1420,8414,641,0549247591,4
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,670,000,04775000,0
Tyresö69,250,721,0471031420,3
Lidingö30,800,551,8468536321,3
Sigtuna327,400,010,04627410,0
Landskrona140,282,421,7446119802,2
Trelleborg339,870,800,2439132280,5
Upplands Väsby75,090,000,04389100,0
Falkenberg1108,891,200,1438671470,3
Österåker312,407,712,5432938962,1
Kungälv362,596,321,7432894951,1
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,506,520,6429881970,5
Värmdö448,0315,873,5420005881,4
Piteå3086,9514,260,5419046811,6
Ängelholm420,060,850,2413366961,7
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,000,03731600,0
Hudiksvall2488,896,040,2372991770,5
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,5625,641,4364385081,4
Vellinge142,618,816,2352579002,6
Strängnäs739,702,120,334609110,0
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,360,000,03278500,0
Danderyd26,400,261,0326532950,9
Karlshamn488,686,181,3321302870,9
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,561,881,2305321900,6
Ale316,511,500,5295492790,9
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,080,580,229448320,1
Ronneby825,347,871,0292072811,0
Boden4007,860,230,028042150,1
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,766,241,7277523261,2
Ekerö217,681,210,627406510,2
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,4911,791,1270063591,3
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,471,080,526755110,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,776,850,6259922851,1
Köping604,552,340,425950700,3
Höganäs150,842,131,4258472210,9
Stenungsund251,910,980,4258152370,9
Härnösand1058,362,620,2252692511,0
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,960,630,1246641740,7
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,522,214,0238878033,4
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,820,000,02360000,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,2823,881,6218222701,2
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,000,02077100,0
Tierp1547,787,930,520744620,3
Håbo143,750,250,22073740,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,820,060,01984610,0
Simrishamn391,360,550,1194851380,7
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,765,010,3186811710,9
Timrå783,302,560,3179921040,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,900,110,617646520,3
Sölvesborg185,3115,538,4174377234,1
Knivsta282,170,020,01732350,0
Klippan374,320,000,01721900,0
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,000,01661500,0
Kalix1807,6712,990,7162233512,2
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,700,090,11584300,0
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,363,251,9155842841,8
Åstorp92,220,040,015528380,2
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,580,310,215408190,1
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,000,01520200,0
Orust386,524,271,1150931811,2
Mörbylånga666,797,601,1149161891,3
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,790,710,314614490,3
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,452,901,4145701771,2
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,8511,681,714402730,5
Svalöv387,300,000,01391900,0
Arboga325,430,040,013903520,4
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,230,340,113728650,5
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,4610,731,8133957405,5
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,484,961,1130791751,3
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,741,485,7127734403,4
Bromölla162,500,900,612625560,4
Tanum917,246,590,7126061090,9
Trosa209,734,792,3124472822,3
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,392,336,6119215454,6
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,881,843,2116214163,6
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,6511,841,7109301141,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,760,010,01042400,0
Munkedal634,010,490,110361260,3
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,766,040,79864510,5
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,641,620,19511330,3
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,982,491,29445500,5
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,000,0909900,0
Sotenäs138,211,761,390651802,0
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,652,331,18432170,2
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,8210,791,57809560,7
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,424,200,37132701,0
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,412,360,570631682,4
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,212,980,26784190,3
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.