Kartor

Sverige vid 1,0 m havsnivåhöjning. Detta är en trolig höjning till 2100 enligt IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) Fifth Assessment Report - Climate Change 2013, Chapter 13: Sea Level Change. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 1,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,23633,760,29995153546130,5
Stockholm187,170,550,393561914460,2
Göteborg447,766,161,455664041810,8
Malmö156,874,202,732849447321,4
Uppsala2182,800,480,02145591490,1
Linköping1427,440,000,015581700,0
Västerås957,895,850,6147420810,1
Örebro1373,150,000,014663100,0
Helsingborg344,010,490,11405473630,3
Norrköping1495,0521,681,51393638900,6
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,6114,350,612289216751,4
Lund427,230,000,011854200,0
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,010,010,0107538300,0
Eskilstuna1099,870,440,0103684440,0
Gävle1613,376,590,4997887720,8
Nacka95,120,700,7993595420,5
Halmstad1014,131,130,1985382170,2
Sundsvall3189,614,390,1983258190,8
Södertälje525,155,281,0946313480,4
Botkyrka194,170,510,3906751100,1
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,079,612,1856931520,2
Kristianstad1246,2540,043,283191913911,0
Kungsbacka606,675,490,9804427751,0
Solna19,300,070,478129940,1
Luleå2094,1827,211,37677010901,4
Järfälla53,810,000,07441200,0
Skellefteå6802,859,200,1722662790,4
Sollentuna52,640,060,1710231200,2
Täby60,720,230,4693863240,5
Kalmar956,9020,092,16657121033,2
Karlskrona1042,2116,551,66626226244,0
Mölndal145,840,010,06446570,0
Varberg868,716,880,8618684030,7
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,0435,041,7594209991,7
Gotland3134,0529,670,9580034620,8
Trollhättan409,880,000,05775300,0
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,466,900,1559645070,9
Uddevalla637,692,190,3551643760,7
Nyköping1420,8414,641,0549247591,4
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,530,000,05166700,0
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,670,000,04775000,0
Tyresö69,250,721,0471031420,3
Lidingö30,800,551,8468536321,3
Sigtuna327,400,010,04627410,0
Landskrona140,282,421,7446119802,2
Trelleborg339,870,800,2439132280,5
Upplands Väsby75,090,000,04389100,0
Falkenberg1108,891,200,1438671470,3
Österåker312,407,712,5432938962,1
Kungälv362,596,321,7432894951,1
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,506,520,6429881970,5
Värmdö448,0315,873,5420005881,4
Piteå3086,9514,260,5419046811,6
Ängelholm420,060,850,2413366961,7
Lerum258,610,000,04069200,0
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,830,000,03731600,0
Hudiksvall2488,896,040,2372991770,5
Härryda266,780,000,03710800,0
Västervik1871,5625,641,4364385081,4
Vellinge142,618,816,2352579002,6
Strängnäs739,702,120,334609110,0
Mark929,250,000,03421800,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,190,000,03372200,0
Eslöv419,060,000,03287800,0
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,360,000,03278500,0
Danderyd26,400,261,0326532950,9
Karlshamn488,686,181,3321302870,9
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,561,881,2305321900,6
Ale316,511,500,5295492790,9
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,080,580,229448320,1
Ronneby825,347,871,0292072811,0
Boden4007,860,230,028042150,1
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,766,241,7277523261,2
Ekerö217,681,210,627406510,2
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,4911,791,1270063591,3
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,471,080,526755110,0
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,776,850,6259922851,1
Köping604,552,340,425950700,3
Höganäs150,842,131,4258472210,9
Stenungsund251,910,980,4258152370,9
Härnösand1058,362,620,2252692511,0
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,960,630,1246641740,7
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,522,214,0238878033,4
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,590,000,02374400,0
Staffanstorp106,820,000,02360000,0
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,000,02235300,0
Östhammar1475,2823,881,6218222701,2
Finspång1055,280,000,02152600,0
Kumla204,180,000,02133400,0
Svedala218,050,000,02077100,0
Tierp1547,787,930,520744620,3
Håbo143,750,250,22073740,0
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,820,060,01984610,0
Simrishamn391,360,550,1194851380,7
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,170,000,01874200,0
Kramfors1694,765,010,3186811710,9
Timrå783,302,560,3179921040,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,900,110,617646520,3
Sölvesborg185,3115,538,4174377234,1
Knivsta282,170,020,01732350,0
Klippan374,320,000,01721900,0
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,830,000,01683000,0
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,090,000,01661500,0
Kalix1807,6712,990,7162233512,2
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,700,090,11584300,0
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,710,000,01564900,0
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,363,251,9155842841,8
Åstorp92,220,040,015528380,2
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,580,310,215408190,1
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,280,000,01520200,0
Orust386,524,271,1150931811,2
Mörbylånga666,797,601,1149161891,3
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,790,710,314614490,3
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,452,901,4145701771,2
Östra Göinge431,960,000,01440600,0
Söderköping673,8511,681,714402730,5
Svalöv387,300,000,01391900,0
Arboga325,430,040,013903520,4
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,230,340,113728650,5
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,790,000,01341700,0
Mönsterås599,4610,731,8133957405,5
Tomelilla395,940,000,01333000,0
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,484,961,1130791751,3
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,741,485,7127734403,4
Bromölla162,500,900,612625560,4
Tanum917,246,590,7126061090,9
Trosa209,734,792,3124472822,3
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,392,336,6119215454,6
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,881,843,2116214163,6
Åtvidaberg686,620,000,01161700,0
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,6511,841,7109301141,0
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,240,000,01086100,0
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,760,010,01042400,0
Munkedal634,010,490,110361260,3
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,766,040,79864510,5
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,641,620,19511330,3
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,982,491,29445500,5
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,270,000,0909900,0
Sotenäs138,211,761,390651802,0
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,652,331,18432170,2
Älvsbyn1698,040,000,0819300,0
Valdemarsvik733,8210,791,57809560,7
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,424,200,37132701,0
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,412,360,570631682,4
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,212,980,26784190,3
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.