Kartor

Sverige vid 30,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 30% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 6900000, 600000 (SWEREF 99 TM). Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar konsekvenser som landförluster och befolkningsfördrivning för hela Sverige och alla svenska kommuner vid 30,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Svenska "åäö" sorteras felaktigt som "äåö". Tabellförklaring finns här.

Kommun
namn
LandareaInvånare
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Sverige407339,2329684,127,39995153438694343,9
Stockholm187,17112,5260,193561959091363,2
Göteborg447,76220,1749,255664029012252,1
Malmö156,87121,6177,532849431116394,7
Uppsala2182,80988,3545,321455916026074,7
Linköping1427,440,130,015581700,0
Västerås957,89428,3344,714742010152568,9
Örebro1373,15233,1417,01466317051648,1
Helsingborg344,01147,8443,01405475415638,5
Norrköping1495,05603,3740,41393638217459,0
Jönköping1480,360,000,013529700,0
Umeå2316,61532,5423,01228927277059,2
Lund427,23126,8929,71185422754123,2
Borås909,900,000,010988000,0
Huddinge131,0120,7715,91075382494823,2
Eskilstuna1099,87417,3237,91036848777584,7
Gävle1613,37384,0023,8997887316573,3
Nacka95,1243,8146,1993594648146,8
Halmstad1014,13235,8823,3985387717078,3
Sundsvall3189,61163,605,1983253601436,6
Södertälje525,15205,4239,1946312417625,5
Botkyrka194,1749,9925,7906753909043,1
Karlstad1150,520,000,09019800,0
Växjö1665,510,000,08950000,0
Haninge458,07264,7357,8856931336615,6
Kristianstad1246,25617,6549,6831917042484,7
Kungsbacka606,67239,6239,5804425897273,3
Solna19,3017,6691,5781296940388,8
Luleå2094,181071,4551,2767707311795,2
Järfälla53,8129,8455,5744124392159,0
Skellefteå6802,85638,649,4722664297159,5
Sollentuna52,6434,4265,4710235110672,0
Täby60,7247,1777,7693865245875,6
Kalmar956,90511,6253,5665716245893,8
Karlskrona1042,21318,5030,6662625077076,6
Mölndal145,8428,5419,6644653084847,9
Varberg868,71309,0035,6618684766677,0
Östersund2208,310,000,06174500,0
Norrtälje2016,041580,5478,4594205306689,3
Gotland3134,051879,5960,0580032276239,2
Trollhättan409,885,641,4577539191,6
Falun2040,130,000,05768500,0
Örnsköldsvik6376,46234,203,7559642193739,2
Uddevalla637,6986,0213,5551641858033,7
Nyköping1420,84551,7038,8549244235577,1
Skövde673,680,000,05413300,0
Hässleholm1268,5344,643,55166722654,4
Borlänge583,870,000,05160400,0
Sundbyberg8,677,6888,6477504249189,0
Tyresö69,2527,9640,4471031354728,8
Lidingö30,8022,6973,7468533196868,2
Sigtuna327,40209,6864,0462743374172,9
Landskrona140,2890,5264,5446114091491,7
Trelleborg339,87149,0343,8439133734585,0
Upplands Väsby75,0955,5273,9438913597882,0
Falkenberg1108,89231,3820,9438673134771,5
Österåker312,40195,5662,6432933337977,1
Kungälv362,59166,5845,9432892547758,9
Motala983,490,000,04325800,0
Enköping1178,50734,5162,3429883643684,8
Värmdö448,03399,5289,2420003342179,6
Piteå3086,95565,4418,3419043780590,2
Ängelholm420,06185,2344,1413363211077,7
Lerum258,614,671,840692565413,9
Alingsås472,030,000,04004500,0
Lidköping695,610,000,03923500,0
Vänersborg642,700,000,03895500,0
Sandviken1166,400,000,03894900,0
Partille56,837,9013,9373161059328,4
Hudiksvall2488,89325,9313,1372991705545,7
Härryda266,780,170,13710830,0
Västervik1871,56556,4729,7364382625172,0
Vellinge142,61111,4978,2352573286393,2
Strängnäs739,70418,3356,6346092506372,4
Mark929,2553,945,83421824097,0
Värnamo1216,000,000,03390600,0
Katrineholm1020,1974,407,33372221426,4
Eslöv419,0621,995,23287821116,4
Falköping1044,980,000,03280600,0
Vallentuna358,36173,0148,3327852006361,2
Danderyd26,4019,4073,5326532492876,3
Karlshamn488,68131,3626,9321302075464,6
Nässjö930,290,000,03082000,0
Karlskoga468,230,000,03053800,0
Kävlinge152,56129,6985,0305322995098,1
Ale316,5136,5411,5295491324644,8
Gislaved1137,080,000,02947800,0
Ystad350,08153,6543,9294482223475,5
Ronneby825,34181,2222,0292071437349,2
Boden4007,86295,597,4280422291781,7
Ljungby1747,900,000,02800800,0
Nynäshamn358,76178,4349,7277521520654,8
Ekerö217,68193,2288,8274062392287,3
Vetlanda1500,510,000,02724100,0
Oskarshamn1049,49386,5736,8270062239982,9
Ludvika1490,420,000,02693300,0
Bollnäs1814,350,000,02692900,0
Upplands-Bro235,47142,6160,6267551866769,8
Mjölby546,040,000,02670800,0
Arvika1649,060,000,02605400,0
Söderhamn1060,77242,2822,8259921843970,9
Köping604,55192,0231,8259502108881,3
Höganäs150,84131,3987,1258472469895,6
Stenungsund251,9146,9718,6258151121143,4
Härnösand1058,3673,917,0252691067542,2
Kristinehamn753,120,000,02467100,0
Laholm882,96148,0516,8246641334854,1
Mariestad601,180,000,02421500,0
Lomma55,5255,52100,02388723887100,0
Ulricehamn1046,020,000,02388700,0
Lindesberg1377,5951,463,72374416486,9
Staffanstorp106,8298,4892,2236002339699,1
Kiruna19140,330,000,02316700,0
Avesta613,250,000,02316100,0
Sala1166,850,010,02235310,0
Östhammar1475,281142,2377,4218221898987,0
Finspång1055,287,650,7215268834,1
Kumla204,1812,956,3213343391,6
Svedala218,0529,6613,620771408919,7
Tierp1547,78645,3441,720744900943,4
Håbo143,7590,3462,8207371317963,6
Nybro1171,690,000,02031100,0
Mora2812,560,000,02027900,0
Alvesta974,190,000,01985000,0
Sollefteå5397,8234,100,619846346217,4
Simrishamn391,3684,7321,719485905046,4
Ljusdal5256,700,000,01906700,0
Skara428,650,000,01897900,0
Tranås402,660,000,01879400,0
Sjöbo492,178,831,8187421490,8
Kramfors1694,76177,3210,5186811026955,0
Timrå783,3070,359,017992533329,6
Gällivare15705,150,000,01795600,0
Burlöv18,9018,90100,01764617646100,0
Sölvesborg185,31144,2277,8174371568389,9
Knivsta282,17139,1349,3173231081062,4
Klippan374,3227,297,31721916699,7
Eksjö799,480,000,01712900,0
Flen718,83113,5115,816830404924,1
Älmhult890,780,000,01661800,0
Salem54,0920,3537,616615412524,8
Kalix1807,67612,7333,9162231450389,4
Höör290,850,000,01619200,0
Hallstahammar170,7087,2251,115843905557,2
Vara696,930,000,01578800,0
Hammarö39,150,000,01572500,0
Hallsberg636,717,291,1156491661,1
Vimmerby1140,230,000,01563600,0
Säffle1259,810,000,01563300,0
Tjörn167,36107,4664,2155841092070,1
Åstorp92,2262,4567,7155281070869,0
Leksand1221,230,000,01550700,0
Hedemora835,100,000,01546100,0
Skurup193,5855,7228,815408306419,9
Hörby419,410,000,01528300,0
Bjuv115,2830,2826,315202792652,1
Orust386,52131,7534,115093581338,5
Mörbylånga666,79459,9369,0149161163778,0
Krokom6155,180,000,01484300,0
Båstad209,7957,6327,514614622442,6
Hultsfred1121,520,000,01460700,0
Lysekil208,4585,6941,114570770052,8
Östra Göinge431,9659,0413,714406277119,2
Söderköping673,85231,0834,314402722450,2
Svalöv387,3024,486,313919249317,9
Arboga325,43137,1642,1139031087078,2
Heby1166,810,000,01375500,0
Lilla Edet316,2347,4415,013728608144,3
Vaggeryd824,940,000,01364400,0
Fagersta269,040,000,01344500,0
Sunne1288,110,000,01342500,0
Olofström389,791,320,313417140,1
Mönsterås599,46323,9054,0133951156786,4
Tomelilla395,947,441,9133301591,2
Götene404,540,000,01327500,0
Osby576,240,000,01314900,0
Strömstad467,48153,1732,813079895068,4
Åmål481,120,000,01280100,0
Tidaholm518,060,000,01279700,0
Öckerö25,7425,3598,5127731270899,5
Bromölla162,5077,4847,7126251189594,2
Tanum917,24188,8420,612606574145,5
Trosa209,73138,6866,1124471073286,2
Tingsryd1044,880,000,01239300,0
Lycksele5518,490,000,01218700,0
Torsby4162,190,000,01216900,0
Oxelösund35,3935,2099,51192111917100,0
Hagfors1824,170,000,01191700,0
Strömsund10465,080,000,01180900,0
Kil359,730,000,01180000,0
Tranemo741,270,000,01177600,0
Ovanåker1873,310,000,01163100,0
Vaxholm57,8846,1179,7116211098594,5
Åtvidaberg686,622,380,311617410,4
Habo328,520,000,01158600,0
Forshaga348,180,000,01145100,0
Sävsjö679,050,000,01139600,0
Vårgårda426,600,000,01129500,0
Askersund815,990,000,01128200,0
Åre7199,450,000,01108800,0
Säter570,330,000,01108600,0
Tibro220,650,000,01107000,0
Filipstad1534,030,000,01096000,0
Hylte946,080,000,01095400,0
Borgholm678,65617,9591,110930967688,5
Smedjebacken947,920,000,01090900,0
Gnesta461,24119,7926,010861646459,5
Rättvik1920,660,000,01085600,0
Svenljunga919,760,000,01067900,0
Nora618,490,000,01066500,0
Nykvarn152,7624,8216,210424133412,8
Munkedal634,0132,515,110361197719,1
Härjedalen11286,100,000,01020000,0
Gagnef767,150,000,01017500,0
Malung-Sälen4085,060,000,01009100,0
Surahammar343,810,000,01005900,0
Markaryd517,190,000,0999100,0
Örkelljunga319,550,000,0995800,0
Årjäng1409,470,000,0995800,0
Bengtsfors882,930,000,0994000,0
Kinda1129,470,000,0987400,0
Haparanda922,76319,7334,69864933094,6
Gnosjö420,580,000,0961500,0
Degerfors383,980,000,0960900,0
Hofors409,940,000,0956400,0
Nordanstig1370,64100,907,49511211122,2
Uppvidinge1171,880,000,0950800,0
Ånge3051,360,000,0949500,0
Herrljunga497,550,000,0948600,0
Älvkarleby214,98150,3269,99445877692,9
Töreboda539,850,000,0943500,0
Emmaboda689,700,000,0934800,0
Mellerud516,800,000,0932300,0
Bollebygd263,190,000,0910200,0
Vingåker370,274,641,390991001,1
Sotenäs138,2160,0643,59065610067,3
Grums386,380,000,0906300,0
Hjo297,040,000,0904800,0
Lessebo412,550,000,0876000,0
Vännäs529,490,000,0869500,0
Eda820,180,000,0852600,0
Kungsör202,65123,8061,18432771391,5
Älvsbyn1698,042,350,18193650,8
Valdemarsvik733,82287,2939,17809260733,4
Lekeberg463,160,000,0763600,0
Vadstena181,910,000,0734800,0
Perstorp158,780,000,0733800,0
Mullsjö200,160,000,0722600,0
Hällefors984,950,000,0713800,0
Nordmaling1229,42214,4717,47132504970,8
Berg5711,340,000,0708100,0
Torsås468,41156,5933,47063575181,4
Älvdalen6871,510,000,0703900,0
Karlsborg405,870,000,0691300,0
Vansbro1539,570,000,0688400,0
Orsa1730,850,000,0686100,0
Vilhelmina8047,870,000,0680500,0
Robertsfors1292,21279,9621,76784281741,5
Färgelanda588,980,000,0662700,0
Aneby517,760,000,0660300,0
Bräcke3408,200,000,0649200,0
Arvidsjaur5655,970,000,0644200,0
Pajala7840,190,000,0611600,0
Högsby751,110,000,0608000,0
Storuman7303,530,000,0589900,0
Ockelbo1064,970,000,0585600,0
Norberg417,800,000,0579500,0
Grästorp264,680,000,0572100,0
Laxå601,970,000,0570900,0
Essunga234,610,000,0562000,0
Ragunda2511,140,000,0541500,0
Vindeln2629,370,000,0541300,0
Boxholm525,770,000,0537300,0
Ödeshög430,420,000,0533500,0
Gullspång312,890,000,0530700,0
Jokkmokk17614,320,000,0510500,0
Ljusnarsberg575,540,000,0500600,0
Dals-Ed724,340,000,0477700,0
Övertorneå2362,070,000,0453400,0
Skinnskatteberg659,430,000,0442900,0
Norsjö1739,450,000,0412500,0
Storfors391,470,000,0404600,0
Munkfors141,580,000,0373800,0
Ydre675,420,000,0367500,0
Överkalix2764,530,000,0337800,0
Malå1598,950,000,0310000,0
Arjeplog12556,770,000,0287600,0
Åsele4223,790,000,0287500,0
Dorotea2764,920,000,0271900,0
Sorsele7368,440,000,0253500,0
Bjurholm1306,750,000,0245400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.