Kartor

Jorden vid 50,0 m havsnivåhöjning. Detta är den ungefärliga höjningen om alla istäcken inklusive 70% av det östantarktiska smälter. Kartorna, med och utan etiketter, är centrerade runt 0°N 0°Ö. Hav och landhöjd är enligt nuvarande havsnivå, översvämmade områden är lila. Havsnivåhöjning (HNH) över nuvarande havsnivå.

Klicka på miniatyrkartorna nedan för att titta på kartor i full storlek. Förklaring finns här.


Konsekvenser

Interaktiv tabell som visar uppskattningar av konsekvenser, som landförluster och befolkningsfördrivning, om inga förebyggande åtgärder vidtas, för hela Jorden och alla länder (utom Vatikanstaten), och vissa avhängiga territorier, vid 50,0 m havsnivåhöjning.

Klicka på markerade tabellrubriker för att sortera tabellen enligt deras värden, växlande mellan stigande och fallande. Sortering kräver att Javascript är aktiverat och kan ta flera sekunder. Tabellförklaring finns här.

Land
namn
Area över havsnivå (2000)Invånare (2017-07-01)
Totalt
(km2)
FörlustTotalt
(n)
Fördrivna
(km2)(%)(n)(%)
Jorden148849418,2211341163,267,67550262101213007071128,2
Afghanistan640516,370,000,03553008100,0
Albanien28160,803534,2212,6293018785289529,1
Algeriet2310717,2523076,481,041318142444606610,8
Amerikanska Samoa226,5578,3534,6556411990735,8
Andorra413,340,000,07696500,0
Angola1247550,9614724,891,22978419326804749,0
Anguilla97,9397,93100,01490914909100,0
Antarktis12312459,6025451,490,2000,0
Antigua och Barbuda502,89418,2983,21020127983578,3
Argentina2782836,96225600,358,1442710412119435447,9
Armenien29071,950,000,0293045000,0
Aruba202,97161,8779,81052649841093,5
Australien7715303,61503448,806,5244505611337314154,7
Österrike82971,170,000,0873545300,0
Azerbajdzjan85474,9423853,2627,99827589422199943,0
Bahamas13362,5313362,53100,0395361395361100,0
Bahrain639,03623,5997,61492584148546599,5
Bangladesh137794,71122126,4688,616466975115901154296,6
Barbados468,44169,8136,328571910768937,7
Vitryssland205719,080,000,0946833800,0
Belgien30123,0412026,4239,911429336655758557,4
Belize22020,3811680,7653,037468122756960,7
Benin115659,406702,045,811175692412695336,9
Bermuda98,7598,75100,06134961349100,0
Bhutan39989,810,000,080761000,0
Bolivia1089027,460,000,01105160000,0
Bosnien och Hercegovina51246,22122,420,23507017143670,4
Botswana579116,040,000,0229166100,0
Brasilien8516051,14684600,728,02092882785352324925,6
Brittiska Jungfruöarna214,29145,0167,7311961171437,5
Brunei5653,323118,8155,242869734826981,2
Bulgarien112087,614926,404,470845714287066,1
Burkina Faso272711,590,000,01919338200,0
Burundi26755,600,000,01086424500,0
Kap Verde4284,971194,4727,95463886933612,7
Kambodja181438,4470912,7739,1160053731232701577,0
Kamerun465057,529063,961,924053727328708013,7
Kanada9951993,11626550,306,336624199776576921,2
Karibiska Nederländerna359,78287,4579,9253981730368,1
Caymanöarna326,49326,49100,06155961559100,0
Centralafrikanska republiken619427,710,000,0465908000,0
Tchad1270808,760,000,01489999400,0
Channel Islands244,10124,7651,11653148069148,8
Chile758729,8337950,685,0180547265884893,3
Kina9362511,75597714,536,4140951739751431134436,5
Hong Kong1326,66651,3949,17364883495462767,3
Macao50,1345,3690,562256761521198,8
Taiwan36508,278035,2622,0236264561307695955,3
Colombia1139154,2680611,197,149065615603406212,3
Komorerna1788,84304,2417,081391210428812,8
Kongo-Brazzaville345684,803825,861,1526075054860810,4
Cook Islands241,75166,5468,917380809346,6
Costa Rica51490,269947,9719,3490576950563310,3
Kroatien56458,153141,085,641893533357128,0
Kuba111893,4856647,8450,611484636462744240,3
Curaçao497,12404,7781,416053914300089,1
Cypern9154,001606,6817,6117955131941127,1
Tjeckien78140,990,000,01061830300,0
Elfenbenskusten322298,9215496,294,824294750414403117,1
Nordkorea123573,1515172,3212,325490965803893231,5
Kongo-Kinshasa2337677,021964,420,1813399881751500,2
Danmark43884,9635417,4880,75733551491504785,7
Djibouti21784,251373,456,395698519407720,3
Dominica814,8894,4011,67392540015,4
Dominikanska Republiken48728,5010047,3520,610766998448106741,6
Ecuador256626,4624570,539,616624858466826228,1
Egypten1003079,6057673,955,7975531517753596579,5
El Salvador20671,382373,5311,563778534406646,9
Ekvatorialguinea26851,923015,0011,2126768930232123,8
Eritrea122834,7611591,489,450688312687505,3
Estland45308,5521044,0546,4130963281538262,3
Etiopien1131422,4510486,880,91049574381103710,1
Falklandsöarna13140,187560,7057,52910210972,5
Faroe Islands1532,82330,7421,649290823116,7
Fiji19604,374959,4925,390550257020663,0
Finland330566,8729324,848,95523231198906436,0
Frankrike555402,2256970,7310,3649795481703008126,2
Franska Guyana84007,939751,5011,628273114644451,8
Franska Polynesien3866,671520,7739,32830074788416,9
Gabon263683,2327829,9710,6202513783155441,1
Gambia10535,4710299,7997,82100568207015598,6
Georgien69224,163361,724,9391206141785510,7
Tyskland357382,0081384,3722,8821142241887995923,0
Ghana239058,3011490,694,828833629598768020,8
Gibraltar5,553,4762,5345711617346,8
Grekland135826,7318006,8913,311159773318509728,5
Grönland2156735,0741643,771,9564802067936,6
Grenada414,04143,6034,71078252618724,3
Guadeloupe1787,81886,6249,644956824807955,2
Guam606,62197,2132,51642294955630,2
Guatemala108995,817094,536,5169135037964424,7
Guinea244845,8011874,724,812717176252413019,8
Guinea-Bissau34247,0823909,8769,81861283156475384,1
Guyana212350,1032291,5115,277785968987088,7
Haiti27664,894269,7715,410981229276895825,2
Honduras113180,4916444,3814,59265067158971317,2
Ungern92762,820,000,0972155900,0
Island104180,2511787,9911,33350259349927,9
Indien3165830,94314107,559,9133918012726669637219,9
Indonesien1907905,55688778,8936,126399137910441156539,6
Iran1623328,4473920,214,68116278873507299,1
Irak437535,10102446,0223,4382746182197443557,4
Irland70673,3017703,0225,04761657222044946,6
Isle of Man608,19209,7534,5842874280550,8
Israel21679,481779,538,28321570351148342,2
Italien302462,9946082,5715,2593599001577856026,6
Jamaica11195,972130,8119,0289029955575119,2
Japan376602,0465199,1517,31274844506059783047,5
Jordanien88672,36104,610,1970235370100,1
Kazakstan2711927,63280995,0410,41820449912214136,7
Kenya588670,2216286,862,84969986222162044,5
Kiribati976,60968,0399,111639811633199,9
Kuwait17599,724224,8824,04136528300099572,5
Kirgizistan198836,490,000,0604511700,0
Laos227702,910,000,0685816000,0
Lettland64138,7616798,9626,21949670116807959,9
Libanon9874,84384,583,96082357231810638,1
Lesotho29812,530,000,0223333900,0
Liberia96537,0010527,3410,94731906209247344,2
Libyen1627364,6364347,414,06374616123835519,4
Liechtenstein134,410,000,03792200,0
Litauen64990,259512,6214,6289029751716817,9
Luxemburg2703,480,000,058345500,0
Madagaskar595301,1369301,5911,625570895397672315,6
Malawi118673,44345,430,318622104716500,4
Malaysia332449,39107421,0832,3316242641904987760,2
Maldiverna158,55158,55100,0436330436330100,0
Mali1257776,492188,980,2185419802628831,4
Malta372,21153,7641,343083520485347,5
Marshallöarna172,76172,76100,05312753127100,0
Martinique1229,31399,8832,538489611759530,6
Mauretanien1038663,3387478,928,44420184222116250,3
Mauritius2096,07547,1526,1126513833541926,5
Mayotte459,89169,2136,82530457294628,8
Mexiko1956154,82247883,0512,71291632762029446315,7
Mikronesien759,52423,3755,71055446586762,4
Monaco26,696,2123,3386951062427,5
Mongoliet1562040,390,000,0307564700,0
Montenegro13897,91767,755,5628960573939,1
Montserrat117,6527,9723,85177105220,3
Marocko592200,4522079,763,735739580650662818,2
Mocambique792611,8289293,3511,329668834766246125,8
Burma668572,4392956,8113,9533706092043701438,3
Namibien826214,507248,220,925337941562046,2
Nauru27,4927,49100,01135911359100,0
Nepal148539,860,000,02930499800,0
Nederländerna35367,8134350,7897,1170359381636379996,1
Nya Kaledonien19529,364809,4724,627625513416248,6
Nya Zeeland271097,4129168,6710,84705818295397162,8
Nicaragua122375,6629159,8723,8621758162876310,1
Niger1187042,200,000,02147734800,0
Nigeria915208,1271768,257,81908863113888889320,4
Niue277,7339,8014,316181609,9
Nordmarianerna574,41227,7339,6551442002836,3
Norge386630,2024947,376,5530538385278416,1
Oman311597,2817396,055,6463626288263219,0
Pakistan876640,4290295,6610,31970159552898814814,7
Palau578,46379,1465,5217291515969,8
Panama76780,4317811,3823,24098587159852639,0
Papua Nya Guinea470621,42131933,0028,08251162108790813,2
Paraguay402615,36163,430,068112975810,0
Peru1297905,1717764,821,432165485348945910,8
Filippinerna300675,4173608,7124,51049180905994923357,1
Polen312661,6919608,916,33817071227370647,2
Portugal91056,968296,619,110329506254056824,6
Puerto Rico9165,682356,8225,73663131159711643,6
Qatar11273,419781,3486,82639211262914399,6
Sydkorea101928,9620468,8220,1509822122104584541,3
Moldavien32639,132560,157,8405121242869710,6
Rumänien236187,9624929,2210,619679306281942814,3
Ryssland16857108,151920047,3711,41439897541895548113,2
Rwanda25493,620,000,01220840700,0
Réunion2574,70230,859,087656210629712,1
Sankta Helena425,4892,3821,740492526,2
Saint Kitts och Nevis314,21120,6138,4553451841133,3
Saint Lucia665,50167,6225,21788444566325,5
Saint-Pierre och Miquelon259,32130,1850,26320293246,4
Saint Vincent och Grenadinerna455,87121,3526,61098972146119,5
Samoa2973,31614,9420,71964403864019,7
San Marino71,150,000,03340000,0
Sao Tome och Principe1095,29192,4217,62043278833943,2
Saudiarabien1926240,4847142,842,432938213730176322,2
Senegal198631,40112751,6556,8158505671349491985,1
Serbien88944,54250,700,38790574270210,3
Seychellerna596,87422,1770,7947372884830,5
Sierra Leone73050,8515186,5420,87557212198434126,3
Singapore637,28620,9697,45708844558548697,8
Sint Maarten43,3031,0571,7401202140953,4
Slovakien48761,760,000,0544766200,0
Slovenien20659,9581,800,42079976475312,3
Salomonöarna29773,237481,1225,161134327463544,9
Somalia643063,0565208,1310,114742523260335317,7
Sydafrika1225478,0714267,391,25671715651527399,1
Sydsudan629966,060,000,01257571400,0
Spanien508132,0518214,513,646354321956716120,6
Sri Lanka66954,4024295,2636,3208769171095800852,5
Palestina6494,69235,123,64920724105689021,5
Sudan1868275,686673,310,4405333305225171,3
Surinam146808,4632405,9122,156340251518591,4
Swaziland17371,660,000,0136725400,0
Sverige447617,3050474,9011,39910701527290453,2
Schweiz41920,780,000,0847600500,0
Syrien186387,85653,740,4182698684977782,7
Makedonien25658,820,000,0208316000,0
Tadzjikistan142763,560,000,0892134300,0
Thailand520298,6894130,4218,1690375133324982748,2
Östtimor15458,261739,1011,3129631122820617,6
Togo57791,252548,674,47797694272821935,0
Tokelau18,6718,67100,013001300100,0
Tonga777,84558,0771,71080209265185,8
Trinidad och Tobago5381,252903,5154,0136912573958454,0
Tunisien157470,8628391,8618,011532127484153642,0
Turkiet782918,3223313,803,080745020842228410,4
Turkmenistan471998,1046985,0110,057580751891923,3
Turks- och Caicosöarna701,30701,30100,03544635446100,0
Tuvalu47,7347,73100,01119211192100,0
Uganda243891,170,000,04286295800,0
Ukraina597989,9256683,729,544222947475593310,8
Förenade Arabemiraten71605,8315383,8121,59400145243001825,9
Storbrittannien252076,9062842,7124,9661815853064069746,3
Tanzania948355,3616068,901,757310019625320910,9
Amerikanska Jungfruöarna449,39264,7658,91049015502652,5
USA9470232,09824437,568,73244594638855246427,3
Uruguay177975,0738062,2521,43456750254983573,8
Uzbekistan449844,760,000,03191064100,0
Vanuatu12900,502306,0817,927624410607138,4
Venezuela919691,65121640,0013,231977065499388015,6
Vietnam332294,0194193,8028,3955408006691684470,0
Wallis- och Futunaöarna116,7563,4254,311773584749,7
Västsahara92234,621301,071,45526287156312,9
Jemen455527,2614506,573,22825042021839157,7
Zambia757108,210,000,01709413000,0
Zimbabwe392054,690,000,01652990400,0

Havsnivåhöjningar

Andra havsnivåhöjningar med konsekvenstabeller.